Son Dakika

Üretim Zıt Anlamlısı Nedir? Üretim Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

A A

23.10.2021 - 09:34 Son Güncelleme:

Hem bireysel hem de ülkeler için üretim önemli bir yere sahiptir. Bu doğrultuda günlük yaşamda birçok farklı alanda kullanılan bir sözcük olarak öne çıkar. Aynı zamanda üretim kelimesi taşımış olduğu anlamı üzerinden zıt anlamlı sözcüğü ile karşılanır. Böylece amaca uygun olarak cümle içerisinde veya tek başına zıttı kelimesi değişik yerlerde kullanılabilir.

Üretim Zıt Anlamlısı Nedir? Üretim Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Üretim Zıt Anlamlısı Nedir?

Pek çok unsuru kullanmak suretiyle yeni şeyler ortaya çıkarmak üretim olarak bilinmektedir. Aynı zamanda üretim için kullanılabilecek olan bir zıt sözcük öne çıkıyor. Bu doğrultuda üretim sözcüğü adına ‘tüketim’ kelimesinin zıt anlamlı şekilde değerlendirmek mümkündür. Tam zıttı anlama üzerinden farklı yerlerde kullanma imkanı vermektedir.

Üretim Kelimesinin Zıt Anlamlıları Nelerdir?

Üretim kelimesi için kullanılabilecek olan zıt anlamlı sözcük ‘tüketim’ kelimesidir. Üretilen şeylerin kullanılıp harcanması ise tüketim olarak ifade edilir. Aynı zamanda ithalat üzerinden de ele alınan ve ifade eden bir yapı olarak öne çıkar. Böylece her iki kelime birbirinin zıttı olarak tam karşıtı şekilde farklı yerlerde değerlendirilmektedir.

TDK’ya Göre Üretim Kelimesinin Zıt Anlamlısı

Üretim kelimesinin karşılık olarak Türk Dil Kurumu verileri doğrultusunda tüketim kelimesi zıt anlamlı şekilde öne çıkıyor. Tam olarak zıt şekilde birbirine karşılamaları ile beraber farklı yerlerde gerekli gördüğü zaman kullanılabilir. Hem cümle içerisinde hem de tek başına amaca uygun biçimde değerlendirme şansı vermektedir.

Üretim Kelimesinin Zıt Anlamlısı ile Örnek Cümleler

Üretim kelimesinin zıttı olarak tüketim kelimesi öne çıkarken, bunu daha iyi anlamak için birçok farklı cümle üzerinden örnek vermek mümkün.

‘’Bu sene ülkede tüketim oranı oldukça fazla yükseldi.’’

‘’Yiyecekleri çok fazla tüketmeye başladın dikkat etmen gerekiyor.’’

Bu şekilde görüldüğü gibi birçok farklı cümle üzerinden üretim kelimesinin zıt olarak kullanılabilir.