Son Dakika

Uyarı Eş Anlamlısı Nedir? Uyarı Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

22.10.2021 - 13:15

Farklı eş anlamlı karşılıkları ile beraber uyarı kelimesine alternatif olarak değişik sözcükler öne çıkmaktadır. Böylece cümlelerde arka arkaya daha anlamlı bir şekilde kullanım imkanı elde edilir. Aslına bakılırsa uyarı kelimesi günlük yaşamda daha fazla kullanılabilen, eş anlamlı sözcüklerine de bazı durumlarda ihtiyaç duyulur. Böyle durumlarda birden fazla karşılık üzerinden uyarı sözcüğü ile aynı anlamda kelimeler öne çıkmaktadır.

Uyarı Eş Anlamlısı Nedir? Uyarı Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Uyarı Eş Anlamlısı Nedir?

Türkçede uyarı sözcüğüne karşılık olarak birçok değişik eş anlamlı kelime bulunmaktadır. Bu kelimeler amaca uygun şekilde farklı yerlerde kullanım imkanı tanır.

 - İhtar

 - İkaz

 - Tembih

Bu şekilde yukarıda verilen eş anlamlı sözcükler amaca uygun olarak tek başına birer cümle içerisinde uyarı kelimesine karşılık olarak değerlendirilebilir.

Uyarı Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Uyarı kelimesine karşılık olarak eş anlamlı şekilde özellikle ihtar kelimesi günümüzde daha fazla kullanılmaktadır. Ancak alternatif olarak aynı zamanda ikaz kelimesi ile tembih sözcüğü ile öne çıkıyor. Amaca uygun olarak bu yeri kelimesi ile aynı anlamı üzerinden bu sözcükler değişik yerlerde kullanım imkanı tanımaktadır.

Uyarı Kelimesinin Eş Anlamları ile Örnek Cümleler

Uyarı kelimesinin eş anlamlı sözcükleri kullanmak suretiyle farklı örnek cümleler kurmak mümkün.

‘’Bugün eve İhtar geldi.’’

‘’Onu kaç defa ikaz ettim.’’

‘’Onu iyice tembihledim.’’

Bu şekilde yukarıdaki örnek cümlelerde olduğu gibi amacına uygun olarak farklı yerlerde değerlendirme imkanı elde edilir.

TDK Üzerinden Uyarı Kelimesinin Eş Anlamları

Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığı zaman uyarı kelimesine karşılık olarak özellikle İhtar sözcüğü çok fazla öne çıkar. Aynı zamanda ikaz ile beraber tembih sözcükleri de yine amaca uygun şekilde değerlendirilebilir. Günlük yaşamda hem tek başına hem de cümle içerisinde aynı anlamları ile kullanım olanağı sağlamaktadırlar.