Uzman öğretmenlik sınavı 2022 ne zaman? Bakan Özer’den açıklama!

Uzman öğretmenlik sınavı 2022 ne zaman? Bakan Özer’den açıklama!

Uzman öğretmenlik sınavı 2022 ne zaman? Bakan Özer’den açıklama!

Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde yer alan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavı hakkında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den açıklama geldi. Peki, Uzman öğretmenlik sınavı 2022 ne zaman? İşte detaylar..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uzman öğretmenlik sınavı 2022 ne zaman? Sorgulamaları öğretmenlerin gündeminde yer alıyor. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, uzman öğretmenlik sınavı ve başöğretmenlik sınavı hakkında bilgi verdi. Bakan Özer konuyla ilgili olarak, ‘14 Şubat 2022 yılında 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu yürürlüğe girdi. İlk defa öğretmenlerle ilgili bir kariyer sistemi oluşturuldu.’ dedi.

UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Bakan Özer, ‘Yönetmelik çalışmalarıyla ilgili de hazırlıklar son aşamaya geldiğini belirterek; “7 bin 354 sayılı  Öğretmenlik Meslek Kanunu yürürlüğe girdi. Cuma günü itibariyle yayınlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına göndereceğiz. Yayınlandığı zaman da artık hem uzman öğretmenlik hem de başöğretmenlikle ilgili hem eğitim programı tarihini hem de sınav tarihini hepinizle paylaşacağız” dedi. Açıklamanın tamamı ise şu şekilde:

Bir eğitim sisteminin öğretmeni kadar güçlü olduğunu vurgulayan Bakan Özer, "Bunu bir basamak daha yukarıya taşıyoruz. Bir toplum öğretmeni kadar güçlüdür. Onun için bu dönemde nasıl okul öncesi ve mesleki eğitime ağırlık verdiysek üçüncü ağırlık verdiğimiz en kritik alan öğretmenlerimizin kişisel gelişimleri ve girişimleri. Bakın yıllardan beri hayal edilen 60 yıldan beri, 7. Milli Eğitim Şurası'ndan itibaren sürekli dile getirilen öğretmenlere has bir kanunun olması Allah'a şükür bize nasip oldu. 14 Şubat 2022 yılında 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu yürürlüğe girdi. İlk defa öğretmenlerle ilgili bir kariyer sistemi oluşturuldu. Yönetmelik çalışmalarıyla ilgili de hazırlıklar son aşamaya geldi. Tüm STK'lardan, tüm eğitim paydaşlarından görüşler aldık. İnşallah cuma günü itibariyle yayınlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına göndereceğiz. Yayınlandığı zaman da artık hem uzman öğretmenlik hem de başöğretmenlikle ilgili hem eğitim programı tarihini hem de sınav tarihini hepinizle paylaşacağız" dedi.

Bursluluk sınavı (İOKBS) başvurusu nasıl yapılır? Bursluluk sınavı 2022 başvuru adımları!

Bursluluk sınavı (İOKBS) başvurusu nasıl yapılır? Bursluluk sınavı 2022 başvuru adımları!