VGM burs başvuru tarihi 2022… VGM burs başvurusu ne zaman, nasıl yapılır?

VGM burs başvuru tarihi 2022… VGM burs başvurusu ne zaman, nasıl yapılır?

VGM burs başvuru tarihi 2022… VGM burs başvurusu ne zaman, nasıl yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs başvuru tarihlerine kısa bir süre kala detaylar araştırılmaya başladı. 2022-2023 eğitim yılı burs/eğitim yardımı başvuru takvimiyle gerçekleşecek olan VGM burs başvurusu https://www.vgm.gov.tr/ internet adresinden tamamlanacak. Peki, VGM burs başvurusu ne zaman, nasıl yapılır? İşte VGM burs başvuru tarihi 2022 bilgileri…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İlerleyen günlerde başlayacak olan Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu başvuru tarihleri gündemde yer alıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından her yıl birçok öğrenciye burs imkanı sağlayan VGM burs başvuru tarihleri belli oldu. Üniversite ve ortaöğretim öğrencilerine burs veren kuruma başvuruda bulunmak isteyen öğrenciler burs başvuru formunu eksiksiz doldurması gerekiyor. İlkokul, ortaokul ve liselerde okuyan öğrenciler ile yükseköğrenim öğrencilerine burs imkanı veren VGM, burs başvurularını internet üzerinden alacak. VGM bursları ortaöğrenim öğrencileri için 9 ay, yükseköğrenim öğrencileri için ise 8 ay boyunca ödeniyor. 

VGM BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN?

VGM ortaöğrenim burs başvuruları 7 Kasım-20 Kasım 2022 tarihlerinde,

VGM yükseköğrenim burs başvurusu 21 Kasım- 30 Kasım 2022 tarihlerinde,

VGM yabancı uyruklu öğrenci burs başvurusu 21 Kasım- 30 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleşecek.

VGM BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

VGM burs başvurusu https://www.vgm.gov.tr/ internet adresinden tamamlanacak. Başvurular bilgisayar, akıllı telefon ve tablet üzerinden VGM burs başvuru ekranı ile tamamlanacak. Burs başvurularında dikkate alınan en önemli nokta, öğrencinin ekonomik durumu olacak. Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları sonuçlar açıklandıktan hesap açım işlemlerinin tamamlanmasının ardından mümkün olan en kısa sürede ödenir. İlk burs ödemesi Ekim ayından, ödeme yapılan aya kadar geriye dönük olarak yapılır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

VGM BURSU NE KADAR?

2021-2022 eğitim yılından itibaren; ortaöğrenim eğitim yardımı miktarı aylık 200,00 TL, yükseköğrenim burs miktarı aylık 650,00 TL, yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim burs miktarı ise aylık 650,00 TL olarak belirlenmiştir.

VGM BURS BAŞVURUSUNDAN KİMLER YARARLANAMAZ?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin "Burs Verilmeyecek Öğrenciler" başlıklı 5. Maddesinin (1) fıkrasına göre;

a) Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,

 b) Yabancı uyruklu öğrencilere,

c) Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,

ç) Ek süre öğrenim gören öğrencilere,

d) Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,

e) Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,

f) Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,

g) Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Ancak aynı maddenin (2) fıkrasına göre;

Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye'ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10'u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber