YKS ertelendi mi 2021? LGS sınavı ertelendi mi? Ertelenen sınavlar hangileri?

A A

27.04.2021 - 10:42 Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası alınan yeni tedbirleri açıkladı. Yapılan açıklama sonrasında ertelenen sınavlar gündem oldu. Peki, YKS, LGS sınavları ertelendi mi? ÖSYM’den açıklama yapıldı mı?

YKS ertelendi mi 2021? LGS sınavı ertelendi mi? Ertelenen sınavlar hangileri?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüz yüze eğitime ara verilerek tüm sınavların ertelendiğini duyurdu. MEB'ten ertelenen sınavlar için açıklama geldi. Bu açıklamalar sonrasında gözler ÖSYM ve MEB bünyesindeki sınavlara çevrildi. Peki, hangi sınavlar ertelendi?

Türkiye'de milyonlarca öğrenci ve veli okulların durumuyla ilgili alınacak kararı merakla bekliyordu. 17 gün boyunca tam kapanma olacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınavlar için de erteleme kararı verdiklerini bildirdi. Erdoğan'ın açıklaması ardından MEB ve ÖSYM bünyesindeki sınavlara çevrildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle;

Resmi ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim kurumlarında 29 Nisan 2021 Perşembe saat 17.00’den itibaren uzaktan eğitime başlanacaktır. Okullarda 3 Mayıs sonrasında yapılması planlanan dönem sınavları, 17 Mayıs 2021 sonrasına ertelenmiştir.

ÖSYM SINAVLARI ERTELENDİ Mİ?

İçişleri Bakanlığının gönderdiği genelgeye göre, ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan, kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecek, bu nedenle ÖSYM bünyesindeki sınavlar gerçekleştirilecek.

YKS ERTELENDİ Mİ?

Mevcut takvime göre, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) 26-27 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Temel Yeterlik Testi (TYT) 26 Haziran, Alan Yeterlik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) 27 Haziran tarihlerinde uygulanacak. ÖSYM'nin resmi internet sitesinde ise sınav tarihlerinin değişebileceği belirtildi. ÖSYM "Kovid-19 salgınının seyrine göre yeni tedbirler alınması durumunda 2021 Yılı Sınav Takvimi güncellenebilecektir'' açıklaması yaptı.

LGS ERTELENDİ Mİ?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın 6 Haziran 2021 Pazar günü gerçekleştirileceğini duyurdu. LGS merkezi sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı.