Yüz yüze eğitimde hangi sınıflar okula gidecek? 2021 okula göndermek zorunlu mu?

Yüz yüze eğitimde hangi sınıflar okula gidecek? 2021 okula göndermek zorunlu mu?

Yüz yüze eğitimde hangi sınıflar okula gidecek? 2021 okula göndermek zorunlu mu?

MEB tarafından yapılan açıklamaya göre ilkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitimin usul ve esaslarını belirledi. Peki, yüz yüze eğitimde hangi sınıflar okula gidecek? 2021 lise, ortaokul kaçıncı sınıflar okula gidecek? Okula göndermek zorunlu mu?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Günlerdir öğrencilerin ve velililerin merakla beklediği yüz yüze eğitimle ilgili olarak detaylar netleşti. Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 15 Şubat'tan itibaren kademeli başlatılacak yüz yüze eğitime ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıda, ilkokul ve ortaokullardaki yüz yüze eğitimle ilgili bilgilere yer verildi.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE HANGİ SINIFLAR OKULA GİDECEK?

Ortaokul 8.sınıflar 

1 Mart'tan itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak, tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitime başlanacak. 8. sınıflarda yüz yüze eğitim yapılacak günler ile eğitime başlama ve bitiş saatleri okul yönetimleri tarafından öğretmenlerle birlikte belirlenecek.

Liseler

1 Mart'ta ilkokullar ile 8 ve 12'nci sınıflar tam gün yüz yüze eğitime başlayacak şekilde yeni bir takvime kavuştu.

Köy okulları 

15 Şubat itibarıyla, "birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan okulların tamamı, köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerinde il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda tüm ilkokul ve ortaokullar ile tüm bağımsız anaokulu ve özel eğitim anaokullarında haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçilecek.

Özel eğitim okulları, özel eğitim sınıfları

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı ilkokul ve ortaokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim anasınıfları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da 1 Mart itibarıyla haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmaya başlanacak. Bilim ve Sanat Merkezleri de programları dahilinde yüz yüze eğitime geçecek.

Ortaokul 5,6,7.sınıflar uzaktan eğitim

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ortaokul 5, 6  ve 7. sınıflarda tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam edilecek. Öğrenciler müfredatın tamamından sorumlu olacak. Yüz yüze eğitim saatleri dışındaki diğer saatlerde uzaktan eğitim yoluyla dersler işlenmeye devam edilecek. Bu durumdaki öğrenciler, EBA TV, EBA canlı ders ve harici canlı ders canlı ders uygulamaları gibi yollarla uzaktan eğitim almayı sürdürecek.

Okula göndermek zorunlu mu?

Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler, okul müdürlüklerine yazılı başvuru yapabilecek. Yüz yüze eğitime gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak.