Son Dakika

Zengin Eş Anlamlısı Nedir? Zengin Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

A A

18.10.2021 - 13:59 Son Güncelleme:

Oldukça fazla sayıda eş anlamlısı olması ile beraber zengin kelimesi günlük hayatta çok yaygın kullanılır. Özellikle arka arkaya gelen cümlelerde anlam karmaşasını önlemek için, kelimenin eş anlamlı sözcükleri öne çıkar. Böylece birçok değişik alanda etkili bir biçimde ve aynı anlam üzerinden değerlendirme imkanı elde edilir.

Zengin Eş Anlamlısı Nedir? Zengin Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Zengin Eş Anlamlısı Nedir?

Zengin kelimesi için kullanılacak olan eş anlamlı sözcükler birden fazla şekilde öne çıkar.

- Varlıklı

- Verimli

- Çok

- Bol

Bununla birlikte aslına bakılırsa daha birçok farklı eş anlamlı örnek öne çıkıyor. Ancak günlük yaşamda yaygın olarak daha çok yukarıda verilen örnek kelimeler kullanılmaktadır.

Zengin Kelimesinin Eş Anlamlıları Nelerdir?

Zengin kelimesi için eş anlamlı olarak 4 farklı kelimeyi kullanmak mümkün. Bu doğrultuda özellikle varlıklı sözcüğünün daha fazla kullanıldığını ifade etmek gerekir. Ancak bununla beraber verimli, çok ve bol kelimeleri de bir adım öne çıkıyor. Parası ve malı çok olan kişiler zengin olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda kendisinden beklenilen nitelikleri ortaya çıkaran yaralı kişiler de zengin olarak öne çıkar.

TDK’ya Göre Zengin Kelimesinin Eş Anlamlıları

Türk Dil Kurumu açısından zengin kelimesine karşılık olarak varlıklı, verimli, çok ve bol kelimeleri kullanılabilir. Özellikle yaygın olarak kişi anlamında öne çıktığı vakit varlıklı kelimesinin daha fazla kullanıldığını söylemek mümkün. Cansız konular üzerinden ise verimli veya çok ile bol sözcükleri bir adım öne çıkar.

Zengin Kelimesinin Eş Anlamları ile Cümleler

Zengin kelimesine karşılık olarak gelen sözcükler eşliğinde eş anlamlı kelimeler kurmak mümkün.

‘’O gerçekten varlıklı biri.’’ 

‘’ Bu sene oldukça verimli geçti.’’

‘’Bunun için çok ürünümüz var.’’

‘’Bol bol yiyebilirsin.’’

Bu gibi örnekler ile beraber cümle içerisinde zengin kelimesine karşılık olarak eş anlamlı sözcükler değerlendirilebilir.