10 ilde ödeme yapıldı! İşte, evde bakım ücreti yatan iller

10 ilde ödeme yapıldı! İşte, evde bakım ücreti yatan iller

10 ilde ödeme yapıldı! İşte, evde bakım ücreti yatan iller

Evde bakım ücreti ödemeleri başladı. Şimdiye kadar 10 ilde ödemeler yapıldı. Engelli ve bakıma muhtaç yakını olanlar ödemelerin tamamının ne zaman yapılacağını araştırıyor. Bilindiği üzere evde bakım ücreti tüm illerde değil belirlenen pilot illerde ödeniyor. Peki, evde bakım ücretlerinin tamamı ne zaman ödenecek? İşte merak edilenler…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Evde bakım ücreti alan bakıma muhtaç hasta ve engelli yakınları Temmuz ayının başlamasıyla birlikte “Evde bakım ücretleri öden mi?” sorularının cevabını araştırıyor. Öte yandan bilindiği üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan uygulama tüm illerde geçerli değil. Bu nedenle de evde bakım ücretinin hangi illerde geçerli olup olmadığı merak ediliyor. Peki, evde bakım ücreti hangi illerde veriliyor? İşte merak edilen soruların cevabı…

EVDE BAKIM ÜCRETLERİ ÖDENMEYE BAŞLADI MI?

Evde bakım ücretleri bazı illerde ödenmeye başladı. Önümüzdeki günlerde ise tüm illerde ödemelerin yapılması bekleniyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemelerin 15 Temmuz’a kadar tamamlanması tahmin ediliyor.

Bakım ücretlerinin ödendiği iller:

Evde bakım ücretleri şimdiye kadar yani 11 Temmuz’a kadar Aksaray, Kırklareli, Amasya, Edirne, Tokat, Samsun, Afyonkarahisar, Antalya, Hatay ve Bolu’da ödendi. Diğer illerdeki ödemelerinde yukarda belirttiğimiz gibi 15 Temmuz’a kadar yapılması bekleniyor. Ancak konuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

EVDE BAKIM ÜCRETİ ZAMLANDI

Her ay ödenen bakım maaşı 1305 lira, üç ayda bir ödenen engelli maaşı da engel derecesine göre en az 1269 liraydı (aylık 423 TL).

Yeni zamlarla birlikte evde bakım maaşı temmuzda 1384 TL’ye yükseldi. Yüzde 40 ila yüzde 69 engellilik oranı bulunan engellilerin aylığı ise 509.13 TL’ye (üç aylık 1527 TL), yüzde 70 ve üstü engellilik oranı bulunan ve başkasının bakımına muhtaç engellilerin ise 763.69 TL’ye (üç aylık 2 bin 589 TL) çıktı. Temmuz aylıkları ödendiği için ilk zamlı aylıklar ağustos ayında verilecek, temmuz ayının farkı da aylıklara yansıyacak. Bu maaşı alanlar primsiz rejimden yararlanıyor. Yani herhangi bir sigorta primi ödemesine gerek olmuyor.

Devlet, 5 milyon engelli vatandaşa engel durumuna göre maaş desteği sağlıyor. Bunun şartları ise 1) Gelir kriterlerinin uygun olması, 2) Bakıma muhtaçlık kriterinin olması, 3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporunun bulunması gerekiyor. Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gelir kriteri ocak itibarıyla 1219 lira olarak uygulanıyor. Örneğin; 4 kişilik bir haneye ayda 4876 liranın altında gelir giriyorsa bakım maaşı için başvuru yapılabiliyor. Muhtaçlıkta ise yeme, içme, tuvalet, banyo gibi ihtiyaçlarını tek başına yerine getirip getirmediğine bakılıyor.

EVDE BAKIM ÜCRETİ NASIL ALINIR?

Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az ‘yüzde 50’ olan ve ‘ağır engelli’ bölümünde ‘evet’ yazan rapor gerekiyor. Küçük çocuklarda rapor 1-2 yıllık veriliyor. Bakım parası 1384 lira olarak uygulanıyor. Bu maaş için engelli kişinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki ‘Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Engelli aylığı alabilmek için kaymakamlıklardaki ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılması gerekiyor. Bakım aylığında gelir şartı 1219 lira fakat, engelli aylığı bağlanacak kişide bu şart 607 lira olarak uygulanıyor. 2019 yılında engelli aylığı almak için başvuracak kişiler, diğer şartları sağlıyorlarsa ve yaşadıkları hane içindeki kişi başına düşen gelir 607 liranın altındaysa, engelli aylığı alabilirler.

Hesap yapılırken bayramlarda ödenen 1000’er liralık emekli ikramiyeleri geliri artırdığı için çoğu kişi bakım maaşından mahrum kalıyordu. Hatta bakım maaşı kesilenler olmuştu. Yasal düzenlemeyle bu engel ortadan kalktı. Artık bayram ikramiyeleri evde bakım yardımında gelir şartı hesaplanmasına dahil değil. Kesilen maaşlar da iade edildi.