"12 taksit" mobilyacıların yüzünü güldürdü

"12 taksit" mobilyacıların yüzünü güldürdü

Türkiye Mobilya SanayicileriDerneği (MOSDER) Başkanı İsmail Doğan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) mobilya ve beyaz eşyada kredi kartı ile yapılan harcamalarda taksit sayısını 9'dan 12 aya çıkarmasına ilişkin, "Bizim tüketicimizin en çok tercih ettiği ödeme şekli 12-15 taksit seçeneği. Bu nedenle zaten taksit sınırlamasının 9'a düşürülmesi nedeniyle sektörde sıkıntıya neden olmuştu ancak taksit sayısının 12'ye çıkarılması sektör için çok olumlu bir gelişme oldu" dedi.

Doğan, daha önce 9 ay olarak uygulanan kredi kartı ile yapılan eğitim ve öğrenim ücreti, mobilya ve beyaz eşya harcamalarındaki taksit sayısı 12'ye yükseltilmesinin sevindirici olduğunu söyledi. Tüketicilerin en çok 12 taksit ile mobilya alışverişi yapmayı tercih ettiklerini ifade eden Doğan, "Bizim tüketicimizin en çok tercih ettiği ödeme şekli 12-15 taksit seçeneği. Bu nedenle zaten taksit sınırlamasının 9'a düşürülmesi nedeniyle sektörde sıkıntıya neden olmuştu ancak taksit sayısının 12'ye çıkarılması sektör için çok olumlu bir gelişme oldu" diye konuştu. Taksit esnetme kararının mobilya sektöründeki büyümeyi arttıracağını belirterek, şöyle devam etti:


"BDDK'nın mobilya ve beyaz eşyada kredi kartı ile yapılan harcamalarda taksit sayısını 9'dan 12 aya çıkarmasına ilişkin bizden daha önce bu mevzuda rapor istemişlerdi, biz de bir ay önce raporu gönderdik. Ondan sonra bu konunun üzerinde ciddi şekilde durduk. Şu anda dikkate alındığı ve uygulama hayata geçirildiği için çok mutluyuz. Sektör olarak bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Taksit sayısının 12 aya çıkartılması ile sektör olarak yüzde 20 büyüme bekliyoruz.


"Kayıt dışılığı azaltır"


Doğan, kredi kartlarına taksit sınırlamasının artırılmasının, mobilya sektöründeki kayıt dışılığı azaltacağını ifade ederek, "Kredi kartlarına taksit sayısının 9'a düşürülmesi mobilya sektöründeki kayıt dışını 10 puan arttırmıştı. Yüzde 25 olan kayıt dışı, yüzde 35'lere çıktı. Senetli alışverişlerin ölçülememesi gibi bir durum söz konusu yani senetli alışveriş satanla alan arasında geçiyor. Kredi kartı ile yapılan harcamalarda taksit sayısının 9'dan 12aya çıkarılmasının en güzel yanı, kayıt dışı tekrar kayıt altına alınmış olacak. Kredi kartı kullanıldığında direkt sistemden geçiyor, yani resmileşmiş oluyor" değerlendirmesinde bulundu.Esnaf da memnun


Tekirdağ'daki bir mobilya mağazasının muhasebe müdürü Mustafa Eren dekredi kartlarına taksit sayısının 12'ye çıkartılmasının güzel bir gelişmeolduğunu belirterek, "Gerçekten 9 taksit mobilya sektörünü sıkıntıya uğratıyordu. On iki taksite çıkmasının satışlarımızı en az yüzde 20 arttıracağını düşünüyoruz. Bu gelişmeden biz de memnunuz" dedi. Kararın tüketici açısından da sevindirici olduğunu aktaran Eren,"Dokuz taksit tüketicileri de zorluyordu. Tabii bu da bizim satışlarımızı etkiliyordu. On iki taksite çıktığı zaman bu bizim satışlarımızı olumlu yönde etkileyecek. Üretim artacaktır, üretimle beraber satışlar da artacaktır. Piyasanın hareketlenmesini bekliyoruz" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS