2017'de değerini 16 kat artıran Bitcoin'in en tehlikeli 5 rakibi

  1. Ekonomi
2017'de değerini 16 kat artıran Bitcoin'in en tehlikeli 5 rakibi

Yılbaşından bu güne kadar değerini yaklaşık 16 kat artıran dijital para birimi Bitcoin 15 Aralık itibariyle 17 bin doları geçti. 2017 yılındaki durdurulamayan yükselişi nedeniyle dikkat çeken Bitcoin kimi ekonomistler tarafından 'balon'a benzetiliyor kimilerine göre ise 2018'de 40 bin doları bulacağı söyleniyor. Bitcoin ile birlikte diğer sanal para birimleri de yükselişte.Bitcoin değerini artırırken dijital para piyasasında rakipleri de var. BBC Türkçe'nin Business Insider'e dayandırdığı habere göre Bitcoin'in piyasa değeri 5 milyar doların üzerinde olan 5 rakibi var. İşte Bitcoin'in en tehlikeli rakipleri;
Ethereum
Bitcoin gibi blok zincir (blockchain) teknolojisi ile geliştirilen Ethereum, 2014 yılında dijital para biriminin daha da merkeziyetçilikten uzaklaştırılması için Vitalik Buterin tarafından yaratıldı. Etherum açık bir merkezi olmayan yazılım platformu, para transferi ücretlerini ödemek ve bu işlemleri gerçekleştirmek için kullanılıyor. 45,5 milyar dolar piyasa değeri olan Ethereum 650 dolar civarından işlem görüyor.
Ripple
Daha önce Bitcoin geliştiricileri tarafından 2012 yılında California'da kullanıma açılan Ripple, New York Times'ın alıntıladığı bazı uzmanlara göre bitcoinin en olası halefi. Birçok banka tarafından daha şimdiden ödeme ve para gönderme sistemi olarak kullanılıyor.
Bitcoin'in aksine Ripple, herhangi bir para biriminin transfer edilebildiği ya da ticaretinin yapılabildiği bir sistem. 9,82 milyar dolar piyasa değeri olan Ripple, 0,72 dolardan işlem görüyor.
IOTA
IOTA, kalabalık dijital para birimi sahasının yeni oyuncusu. Blok zincir ağına dayanmayan IOTA, Tangle adını taşıyan alternatif bir dağıtımcı hesap sistemine dayanıyor. Microsoft, Fujitsu ve diğer başka şirketlerle işbirliği yapan bu yeni dijital para birimi, 'nesnelerin interneti' alanında kendini ilk piyasa alanı olarak tanımlıyor.
6,75 milyar dolar piyasa değeri olan IOTA, 3.50 dolardan işlem görüyor.
Dash
Dash bu isme kavuşmadan önce Ocak 2014'te XCoin (XCO), ardından Darkcoin, en son olarak da 'dijital para'dan (digital coin) esinlenerek Dash ismiyle piyasaya çıktı.
Dash, rakiplerinden gizliliğe önem vermesi ve para transferlerini anonimleştirmesiyle ayrılıyor. Dash 15 Aralık itibariyle 875 dolardan işlem görüyor.
Litecoin
Bir Google çalışanının eseri olan Litecoin, bitcoinin altın rengine nazaran gümüş olarak betimleniyor. Bunun sebebi daha daha ucuz ve daha erişilebilir bir seçenek olması.
2011 yılında bitcoinden daha hızlı işlem gerçekleştiren bir sistem ile kuruldu.
5,47 milyar dolar piyasa değeri olan Litecoin, 265 dolardan işlem görüyor.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS