3600 ek gösterge haberleri… Ek göstergede son durum ne?

3600 ek gösterge haberleri… Ek göstergede son durum ne?

3600 ek gösterge ile ilgili gelecek müjdeli haberi bekleyen binlerce memur süreçteki son durumu araştırmayı sürdürüyor. Yaklaşık 1 milyon 600 bin kişiyi etkileyen ek gösterge yasalaştığı takdirde maaşlarda artış gerçekleşecek. Peki, 3600 ek göstergede son durum ne?

3600 ek gösterge için geri sayım bir süredir devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten gelen “yaklaşımımız pozitif” açıklamasının ardından ek gösterge kapsamında olan kişiler konunun yasalaşacağı tarihi beklemeye başlamıştı. Peki, ek gösterge kimleri kapsıyor ve maaşlara ne kadar artış yansıyacak?


MAAŞLAR NE KADAR ARTACAK?


Ek göstergenin yasalaşması durumunda memur maaşlarına 40 – 50 arası emekli maaşlarına ise 500 ile 750 TL arasında zam gelecek.


EK GÖSTERGE KİMLERİ KAPSIYOR?


Ek gösterge durumu yaklaşık 280 bin polis, 1.1 milyon öğretmen, 110 bin hemşire ve 110 bin din görevlisi olmak üzere toplamda 1 milyon 600 bin kişiyi etkileyecek.


ÖMER ÇELİK’TEN SON AÇIKLAMA


AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, polis, öğretmen, din adamı ve hemşirelere verilen 3 bin 600 ek gösterge sözü hakkındaki soruyu şu şekilde cevapladı:


"Bu konudaki yaklaşımız pozitif bir yaklaşımdır. Herhangi bir şekilde negatif ele aldığımız konu yok. Arkadaşlarımız çalışıyorlar, bu çalışmalarda polis, hemşire, din görevlisi ve öğretmenlere 3 bin 600 ek gösterge verilmesiyle ilgili yapılacak düzenleme söz konusu. Bu düzenlemede çalışılan konu, bunun ekonomik disiplinle uygun takvime yerleştirilmesi. İkincisi personel sisteminde meslekler arası dengeler gözetilerek bunun yapılması. Ekonomik faaliyetin mali disiplin içinde uygun bir takvime yerleştirilmesi için ve meslekler arası dengeler gözetildiği için bütünsel bir çalışma yapılıyor. Zamanlaması Sayın Bakan tarafından açıklanacaktır. Bu konuda zaten karar verilmiştir. Pozitif yaklaşımımız sürmektedir."


EK GÖSTERGE NE ZAMAN ÇIKAR?


Konuyla ilgili resmi bir tarih açıklaması gelmezken yargı reformu ve diğer süreçlerin tamamlanmasının ardından ek gösterge çalışmalarının da hızlandırılacak Meclis’e gelmesi bekleniyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS