3600 ek gösterge haberleri… Ek gösterge çıkacak mı?

3600 ek gösterge haberleri… Ek gösterge çıkacak mı?

Ek gösterge haberleri kapsama giren yaklaşık 1 milyon 600 bin devlet memuru tarafından araştırılmaya devam ediyor. 3600 ek göstergenin yasalaşmasıyla birlikte hem maaşlarında hem tazminatlarında hem de emekli aylıklarında artış yaşayacak olan kişilerin elde edecekleri tutar da büyük oranda belli oldu. Peki, 3600 ek gösterge ne zaman yasalaşacak?

3600 ek gösterge için geri sayım devam ediyor. Konunun Meclis’e gelerek onaylanması ve ardından Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaşmasıyla birlikte toplamda 1 milyon 600 bin memura iyileştirme yapılacak. Peki, ek gösterge hangi tarihte Meclis’e gelecek?

MEMUR MAAŞLARI NE KADAR ARTACAK?

Ek göstergenin yasalaşması durumunda memur maaşlarına 40 – 50 arası emekli maaşlarına ise 500 ile 750 TL arasında zam gelecek.

EK GÖSTERGE KİME VERİLECEK?

Ek gösterge durumu yaklaşık 280 bin polis, 1.1 milyon öğretmen, 110 bin hemşire ve 110 bin din görevlisi olmak üzere toplamda 1 milyon 600 bin kişiyi etkileyecek.

ÖMER ÇELİK’TEN ÖNEMLİ DEĞERLENDİRME

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, polis, öğretmen, din adamı ve hemşirelere verilen 3 bin 600 ek gösterge sözü hakkındaki soruyu şu şekilde cevapladı:

"Bu konudaki yaklaşımız pozitif bir yaklaşımdır. Herhangi bir şekilde negatif ele aldığımız konu yok. Arkadaşlarımız çalışıyorlar, bu çalışmalarda polis, hemşire, din görevlisi ve öğretmenlere 3 bin 600 ek gösterge verilmesiyle ilgili yapılacak düzenleme söz konusu. Bu düzenlemede çalışılan konu, bunun ekonomik disiplinle uygun takvime yerleştirilmesi. İkincisi personel sisteminde meslekler arası dengeler gözetilerek bunun yapılması. Ekonomik faaliyetin mali disiplin içinde uygun bir takvime yerleştirilmesi için ve meslekler arası dengeler gözetildiği için bütünsel bir çalışma yapılıyor. Zamanlaması Sayın Bakan tarafından açıklanacaktır. Bu konuda zaten karar verilmiştir. Pozitif yaklaşımımız sürmektedir."

3600 EK GÖSTERGE NE ZAMAN VERİLECEK?

Konuyla ilgili resmi bir tarih açıklaması gelmese de çalışmaların tamamlanmasının ardından ek gösterge müjdesinin yeni yılda duyurulması bekleniyor.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS