Çeyrek altın ne kadar? 27 Mart Kapalıçarşı altın fiyatları

Çeyrek altın ne kadar? 27 Mart Kapalıçarşı altın fiyatları

Fed'in faiz kararı ve ABD'de Başkan Trump kaynaklı endişeler nedeniyle altın fiyatlarında hareketli günler yaşanıyor. Ons altın fiyatı 1260 dolara yaklaşırken son 1 ayın zirvesine gördü. Kapalıçarşı'da ise altının gramı 145 liranın üzerinde alıcı buluyor.

Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı,145 liradan alıcı buluyor. Cuma günü, altının gram fiyatı 144,3 liraya kadar gerilemesinin ardından günü yüzde 0,73 değer kaybıyla 144,3 liradan tamamladı.Haftaya değer kazancıyla başlayan altının gram fiyatı, saat 12.20 itibarıyla yüzde 0,63 primle 145,3 liradan alıcı buluyor. Aynı dakikalarda Kapalıçarşı'da çeyrek altın 239 lira, Cumhuriyet altını da 972 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, cuma günkü değer kaybından sonra yeni haftaya yükselişle başladı. Aynı dakikalarda altının ons fiyatı yüzde 1,06 artışla 1.257,8 dolardan işlem görüyor.  AA Finans Analisti İslam Memiş, geçen hafta düşüş eğilimde olan altın fiyatlarının ABD verileri ve ABD Başkanı Donald Trump'ın sağlık yasa tasarısını ertelemesinden dolayı yeni haftaya yükselişle başladığını belirtti. Piyasaların bu hafta oldukça hareketli olacağını ifade eden Memiş, bugün Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin  açıklamalarının takip edileceğini bildirdi.

Altın fiyatlarında ABD kaynaklı yükseliş sürüyor

 Altın fiyatları, geçen hafta ABD sağlık hizmetleri yasa tasarısının oylamasının ertelenmesinin ardından, Başkan Donald Trump'ın ekonomik gündemini uygulayabilmesine ilişkin endişelerin artması sonucu bir ayın en yüksek seviyesine tırmandı.

ABD Başkanı Donald Trump, cuma gecesi, yeterli desteği bulamayan "Amerikan Sağlık Hizmetleri Yasası (AHCA)" tasarısını geri çektiklerini ve Beyaz Saray olarak artık yeni vergi reformuna odaklanacaklarını belirtirken, karşılaşılan muhalefetten ötürü tasarının mimarı olan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan'ı sorumlu tutmadığını söylemişti. Trump'ın, AHCA'yı geri çekme kararını, Ryan'ın tasarının yeterli "evet" oyuna ulaşamayacağı uyarısı üzerine aldığı bildirildi. Tüm çabalara rağmen yeterli "evet" oyuna ulaşılamadığı için oylamanın ikinci kez ertelenmesi ve tasarının geri çekilmesi, Trump ve Ryan için "başarısızlık" olarak yorumlandı.

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS