Asgari ücret 2020 zammı ne kadar olacak? Türk-İş’ten teklif geldi

Asgari ücret 2020 zammı ne kadar olacak? Türk-İş’ten teklif geldi
Net: 82,417,500 TL (82,41TL) Brüt: 109,800 TL (109,8 TL)

Asgari ücret 2020 zam oranı milyonlarca asgari ücretli çalışan tarafından merakla araştırılıyor. Konuyla ilgili son teklif ise Türk-İş’ten geldi. Bununla birlikte Hürriyet Yazarı Noyan Doğan 2020 asgari ücret oranıyla ilgili tahminlerini köşesinden okuyucularıyla paylaştı. Peki, asgari ücret 2020 oranı ne kadar olacak? İşte, merak edilen detaylar…

Asgari ücret zamları bilindiği üzere her yılın sonunda tespit ediliyor. Bu yıl da Aralık ayı ile birlikte asgari ücret tespit komisyonu çalışmalara başlayacak. Süreç devam ederken işçiler “Asgari ücret 2020 zam oranı ne kadar?” sorusunun cevabı araştırıyor. Hemen belirtelim ki daha asgari ücret tespit komisyonunun toplantıları başlamadan ilk teklif Türk-İş’ten geldi.

HÜRRİYET YAZARINDAN DİKKAT ÇEKEN TAHMİN

Öte yandan Hürriyet Yazarı Noyan Doğan 2020 asgari ücret oranıyla ilgili tahminlerini köşesinden okuyucularıyla paylaştı. İşte, merak edilen detaylar…

Noyan Doğan’ın tahminleri şu şekilde:

Şimdi, 2020 için bir asgari ücret tahmini yapalım. Birincisi, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 12, gelecek yıl için beklenti ise yüzde 8.5. Son yapılan toplu sözleşmeye göre görevdeki memurlara 2020’nin ilk yarısında yüzde 4, ikinci yarısında da yüzde 4 olmak üzere gelecek yıl için toplam yüzde 8 zam yapılacak. Eğer enflasyon farkı oluşursa bu fark da maaşlara yansıtılacak.

Kamu işçilerine de yapılan son toplu sözleşme ile gelecek yıl ilk yarıda yüzde 3, ikinci yarıda yüzde 3 olmak üzere toplam yüzde 6 zam verilecek, enflasyon farkı da maaşlara yansıtılacak. Tüm bunları alt alta koyduğumuzda bana göre 2020’de asgari ücrete yapılacak zam oranı yüzde 15’ler civarında olacaktır. Belki bu oranın yüzde 18’e kadar çıkma ihtimali de var. Bu da 2020’de asgari ücret brüt 3 bin lira olacak anlamına geliyor.

TÜRK-İŞ’TEN TEKLİF GELDİ

Asgari ücret görüşmeleri için komisyonu bugün atadıklarını aktaran Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yarın bizim atadığımız komisyon saat 15.00'de Hak-İş'e gidecek, akşam saat 19.00'da da İstanbul'a DİSK'e gidecek. İlk defa 39 sene sonra DİSK'in de HAK-İŞ'in de görüşleri alınacak. Kamuoyuna onların görüşü alındıktan sonra asgari ücretle ilgili süreci beraber götüreceğiz bu sene. Bundan evvel vergiyle ilgili de bir toplantı yaptık ama bundan netice almadık. Biz Ocak ayında aldığımız ücreti Aralık ayında almak istiyoruz. Bu sene kabul edilen bir rakam olursa Türk-İş olarak iki sendikamızın görüşünü aldıktan sonra oraya otururuz. DİSK'in de HAK- İŞ'in de görüşünü almak gerekiyor. Yaşam maliyeti bu ayın ki 2 bin 578 lira. Bir kişinin açlık sınırı 2 bin 103 lira. Biz bu araştırmayı 40 yıldır yapıyoruz. Haftaya kongremiz var ve 68 yıl sonra ilk defa bu başımıza gelenlerden dolayı kongreye işçinin dışında kimseyi çağırmayacağız. En önde işçi oturacak.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS