Asgari ücret için 4. toplantı ne zaman? Asgari ücret 2020 ne kadar olacak?

Video: Asgari ücret için 4. toplantı ne zaman? Asgari ücret 2020 ne kadar olacak?

Asgari ücret 2020 zammı için kritik tarih belli oldu. Komisyonun üç toplantısının geride bırakılmasının ardından son toplantının hangi tarihte yapılacağı merak konusu olmuştu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 4. toplantısı ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Peki, 2020’de asgari ücret ne kadar olacak ve 4. toplantı ne zaman yapılacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 4. toplantının ne zaman yapılacağı belli old. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, komisyonun dördüncü toplantısının 26 Aralık 2019 Perşembe günü saat 14.00'te yapılacağını bildirdi. Peki, süreçte son durum ne?


ASGARİ ÜCRET 2020 ZAMMI İÇİN ORTAK AÇIKLAMA


Süreçle ilgili geri sayımda sona yaklaşılırken sendikalardan ortak bir açıklama geldi. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’in yaptığı ortak açıklamada 2 bin 578 TL’nin üzerindeki bir rakamın değerlendirmeye alınacağı ifade edildi.


Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "Türk-İş’in 32 yıldır yaptığı araştırmalar sonucu yaşam maliyetinin daha önce 2 bin 578 lira olduğunu ifade etmiştik. 2 bin 578 liranın altında olmamak koşuluyla bu 2020 için geçerli olacağı için bunun üstünde bir rakamı değerlendirmeye alacağımızı bunun altında bir rakamı değerlendirmeye almayacağımızı ifade ediyoruz. Onun altında bir karara katılmayacağımızı ortak olarak ifade ediyoruz. Şu ana kadar bize bir rakam teklif etmedi” ifadelerini kullandı.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: İNŞALLAH JESTİ YAPARIZ


Geçtiğimiz günlerde komisyonun son toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan oldukça önemli bir açıklama geldi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı, asgari ücretle ilgili kendisine yöneltilen soruya “Gelsin bakalım inşallah jesti yaparız” yanıtını verdi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS