Aşırı yağışlar rekolteyi yükseltti, kaliteyi düşürdü

Aşırı yağışlar rekolteyi yükseltti, kaliteyi düşürdü

Aşırı yağışlar rekolteyi yükseltti, kaliteyi düşürdü

Kırıkkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş, bu yıl aşırı sağanak yağmur ve dolu nedeniyle hububat ekili alanların yer yer zarar gördüğünü, genel anlamda verimin önemli derecede arttığını, ancak bununla birlikte yağış fazlalığının kaliteyi olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye genelindeki etkisini gösteren aşırı yağışlardan Kırıkkale'nin de nasibini aldığını belirten Recep Kırbaş, hububat ekiminin yoğun olduğu kentte hububat verimi artarken kalitesini ise olumsuz etkilediğini belirtti. Kırbaş yaptığı açıklamada, kentte 306 bin hektar ekilebilir alanın bulunduğunu, bunun yaklaşık yüzde 70'inde hububat tarımı yapıldığını söyledi. Kentin tarımsal yapısına bakıldığında hububat yetiştiriciliğinin çok önemli olduğunu anımsatan Kırbaş, hububat üretiminin mevsim özellikleri ve aşırı sıcaklar ya da yağışlardan etkilendiğini belirtti. Kırbaş, kentte geçen yıl ilk 5 ayda metrekareye 241 milimetre yağış düşerken bu yıl 286 milimetre yağış düştüğünü söyledi.

IŞİD 'in ölüm hücreleri

500 bin rekolte bekleniyor

Aşırı yağışların hububat üzerine etkisine vurgu yapan Kırbaş, "Bu yıl aşırı sağanak ve dolu yağışından hububat yetiştiriciliği yer yer zarar gördü. Genel anlamda verim önemli derecede arttı, ancak bununla birlikte yağışın fazlalığı kaliteyi olumsuz yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Bu yıl yağışların fazlalığıyla buğday ve arpada rekoltenin geçmiş yıllara oranla daha yüksek olmasını bekliyoruz. Arpada dekara 300 kilogramın üzerinde, buğdayda da 400 kilogramın üzerinde verim alacağımızı tahmin ediyoruz. Geçen yıllara oranla yüzde 20-30 arasında rekolte artışı bekliyoruz. Kent genelinde de 450-500 bin ton arasında bir rekolte beklentimiz var" dedi.

Hasar tespit çalışmaları

Bu yıl Kırıkkale'de ve Orta Anadolu'nun birçok ilinde dolu ve aşırı yağışlardan hububat alanlarında yer yer zararların oluştuğunu vurgulayan Kırbaş, "Bununla ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak 10 Nisan'da çıkan Bakanlar Kurulu kararına göre il genelinde hasar tespit çalışmalarını yürüttük. Mağdur olan çiftçilerimizin borçları ertelenmesi konusunda kredi kuruluşlarına listelerimizi göndereceğiz. Dolu ve sağanak yağışlarından zarar gören çiftçilerimiz bu imkanlardan yararlanacak" diye konuştu. Mevsim dışı yağan yağışlardan dolayı hububat hasadında bir hafta, 10 günlük bir gecikme olacağının altını çizen Kırbaş, sap ve saman yönünden de bir zenginlik olacağını, çiftçilerin yem bitkisinde sıkıntı çekmeyeceğini kaydetti.