Avrupa Birliği'nden IMF'ye rakip geliyor: Avrupa Para Fonu (EMF)

Avrupa Birliği'nden IMF'ye rakip geliyor: Avrupa Para Fonu (EMF)

Avrupa Birliği Komisyonu Avrupa'da ekonomik ve parasal birliğin güçlendirilmesini amaçlayan yeni bir teklif paketi açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, üye ülkelerin ekonomik kurtarma programlarını yönetecek 500 milyar euroluk Avrupa Para Fonu (EMF) kurulmasını teklif etti. AB Komisyonu, Avrupa'da ekonomik ve parasal birliğin güçlendirilmesini amaçlayan yeni düzenlemeleri içeren teklif paketini açıkladı.

Pakete göre, AB yasal çerçevesinde olacak EMF, Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi faaliyet gösterecek. EMF, finansman sorunu yaşayan euro bölgesi ülkelerine gerekli mali desteği sağlamak üzere kurulan Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) yapısı üzerinde inşa edilecek.

Kredi mercii olarak görev yapacak

Ödeme güçlüğü veya finansal kriz yaşayan üye ülkelere yardımcı olacak EMF, avro bölgesindeki banka ve kredi kurumlarının zor durumlardan kurtarılması veya tasfiyesi için kullanılmak üzere kurulan Tek Çözüm Fonu'na (SRF) destek sağlayacak bir son kredi mercii olarak görev yapacak.

EMF, ülkelerin ekonomik kurtarma veya finansal destek programlarını doğrudan müdahil olarak yönetecek. Bu ülkelere sağlanacak krediler için  geri ödeme planlarını oluşturacak EMF, çıkartacağı çeşitli finansal araçlarla sermaye piyasalarından fon sağlayabilecek.

Acil ekonomik veya finansal kriz ortamlarında EMF mekanizmaları, oy birliği yerine oy çokluğuyla karar alabilecek. EMF'nin kredi kapasitesi 500 milyar euro olacak ve gerekli görüldüğünde bu miktar artırılabilecek.

Yeni bakanlık oluşturulacak

AB'de ekonomi politikalarında daha tutarlılık oluşturularak etkin, şeffaf ve demokratik bir Avrupa Ekonomi ve Maliye Bakanlığı makamı kurulacak. Bu makam, AB'nin ve euro bölgesinin uluslararası düzeyde ekonomi ve maliye konularında temsilini gerçekleştirecek.

Bunu yönetmek üzere seçilecek kişi, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı görevi de yapacak ve Avrupa Parlamentosuna (AP) karşı sorumlu olacak. Avrupa Ekonomi ve Maliye Bakanı aynı zamanda, Euro Grubu başkanı olacak ve Avrupa Para Fonunun çalışmalarını denetleyecek. AB Komisyonunun açıkladığı bu paket, Brüksel'de 15 Aralık'ta AB üyesi ülkelerin devlet veya hükümet başkanlarını bir araya getirecek Euro Zirvesi'nde görüşülecek.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS