Bakan Pekcan: Ülkeler ancak ortaklarıyla birlikte güçlü durabilir

Bakan Pekcan: Ülkeler ancak ortaklarıyla birlikte güçlü durabilir

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Salgın sürecinde bazı ürünlere erişimin zorlaştığına; bazı ülkelerin de sadece kendi çıkarlarını gözettiğine şahit olduk. Tek taraflılığın gelecekteki dünyanın düzeni olamayacağını anlamalıyız. Ülkeler ancak ortaklarıyla birlikte güçlü durabilir" dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, video konferans yöntemiyle '1'inci Asya İşbirliği Diyaloğu Üyesi Ülkeler Ticaret ve Sanayi Odaları Konferansı'na katıldı. Programa Bakan Pekcan'ın yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile çok sayıda Asya ülkesinin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı katıldı. Bakan Pekcan, Türkiye ekonomisinin, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 6,7 oranında büyümeyi başardığını belirterek, "Avrupa Birliği gibi büyük ihracat pazarlarımızdaki önemli ekonomik düşüşe rağmen; son çeyrekte gerçekleşen artış bizim için toparlanma ve gelecek açısından çok önemliydi. Yakın gelecekte Türkiye küresel değer zincirlerinde daha da önemli bir rol oynamak için tüm çabalarını ortaya koyacak. Teknoloji ve inovasyon odaklı sektörlerde daha fazla yatırım peşinde olacağız. Küresel arz ve değer zincirleri açısından stratejik diyalog ve ortaklığa açığız" diye  konuştu. 

'ASYA ÜLKELERİNİ STRATEJİK ORTAKLAR OLARAK GÖRMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Bakan Pekcan, Asya İşbirliği Diyaloğu (AİD) ülkelerinin 2019 yılı itibarıyla dünya Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının yüzde 37'si ve dünya ticaretinin yüzde 36'sını oluşturduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

"Türkiye'nin Asya ülkeleriyle ilişkileri son yıllarda önemli ölçüde derinliğe kavuştu. Türkiye'nin AİD ülkeleri ile olan ticaret hacmi 2020 yılında yaklaşık 100 milyar dolar olup, bu rakam Türkiye'nin toplam ticaret hacminin yüzde 26'sına karşılık geliyor. Ancak ekonomilerimizin potansiyelleri düşünüldüğünde bu seviyeleri yeterli görmüyoruz. Türkiye, ticaret ve yatırım açısından sağlam avantajlara sahip olmaya devam ediyor. Asya ve Avrupa arasında bir köprü oluşturan Türkiye, diğer Asya ülkeleriyle ortak projeler bağlamında teorik ayrıcalıklarını ekonomik faydalara dönüştürmeye her zaman hazır. Yakın gelecekte Türkiye dışındaki stratejik noktalarda  yatırımcılarımız için lojistik merkezleri kurmayı hedefliyoruz. Bu şekilde, küresel tedarik ve dağıtım kanallarına erişimimizi kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Pek çok Asya ülkesini stratejik ortaklar olarak görmeye devam edeceğiz. Özel sektörün ortak yatırım ve ticari iş birliğinin derinleştirilmesinin, daha katma değerli ve teknoloji ile üretim yapma hedeflerimize katkı sağlayacağını düşünüyorum."

'ÜLKELER ANCAK ORTAKLIKLARIYLA BİRLİKTE GÜÇLÜ DURABİLİR'

Daha sonra koronavirüs salgınına değinen Pekcan, küresel sorunların üstesinden gelmek için ülkeler arasındaki iş birliğinin zorunlu olduğuna vurgu yaparak, "Bu süreçte bazı ürünlere erişimin zorlaştığına; bazı ülkelerin de sadece kendi çıkarlarını gözettiğine şahit olduk. Tek taraflılığın gelecekteki dünyanın düzeni olamayacağını anlamalıyız. Ülkeler ancak ortaklarıyla birlikte güçlü durabilir. İnsanlık tarihi, afetlerden ekonomik krize kadar birçok olayı içeriyor. Bundan sonra ne olacağını tahmin edemeyiz. Bu anlamda, beklenmedik şoklar durumunda diyalog kanallarımızı açık tutmalı ve birbirimizi destekleyecek uygun iş birliği çerçevelerini hazırlamalıyız. AİD'ye, Asya ülkelerinin iş birliğini artırmak için bir araya getiren kapsamlı bir platform olarak büyük önem veriyoruz. Mevcut AİD dönemi başkanı olarak Türkiye, ortak hedeflerimizi desteklemek için mümkün olan her şekilde katkıda bulunmaya ve liderlik etmeye hazırdır" diye konuştu.

JETCO İMZA TÖRENİNE KATILDI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 'Türkiye-Belçika 2'nci Dönem Ortak ekonomi ve Ticaret Komisyonu Toplantısı (JETCO) İmza Töreni'ne katıldı. Programda konuşan Pekcan, 2020 yılında pandemiye rağmen Belçika ile ikili ticarette artış yaşadıklarını, ikili ticaret hacminin 6.6 milyar dolardan 7.3 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Pekcan, "Pandemiye rağmen sağlanan bu artış esasen iki ülke arasındaki mevcut ticari potansiyellerin önemli bir göstergedir. Biz de, bu gerçekten hareketle; karşılıklı işbirliği fırsatlarını en iyi şekilde kullanarak, ikili ticaret hacmimizi en kısa zamanda 10 milyar dolar ve üzerine çıkarmayı umuyoruz" diye konuştu.

'GÜMRÜK BİRLİĞİNİN GÜNCELLEME ZAMANI GELMİŞTİR'

Pekcan, Türkiye-AB arasındaki Gümrük Birliğinin 25'inci yılına girildiğini hatırlatarak, Gümrük Birliğinin bugüne kadar her iki tarafa da önemli faydalar sağladığını belirtti. Gelişen küresel ekonomi çerçevesinde Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliğini güncellemenin zamanının geldiğini söyleyen Pekcan, "Halihazırda Gümrük Birliği kapsamında olmayan yatırımlar ve hizmetler gibi alanları da Gümrük birliğine dahil etmenin zamanı gelmiştir.  AB iş dünyasının genel olarak Gümrük Birliğinin güncellenmesi fikrine olumlu yaklaştığını biliyoruz. Bugünkü toplantımız çerçevesinde bu hususu bir kez daha dile getirdik. Belçika’nın sürece pozitif katkı sunmasından duyacağımız memnuniyeti dostlarımıza ifade ettik. Belçika’nın ve genel olarak AB ülkelerinin iş insanlarımıza ve Türk şoförlerine yönelik vize uygulamalarında daha esnek davranması gerektiği yönündeki beklentimizi de bu toplantımız vesilesiyle hatırlatmış olduk" ifadesini kullandı.

'GELİR KAYBI ÖDEMELERİ BUGÜN İTİBARİYLE BAŞLADI'

Program sonunda basın mensuplarının esnaf ve sanatkarlara verilecek gelir kaybı destekleriyle alakalı sorusunu cevaplayan Bakan Pekcan, "Bugün itibariyle esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik gelir kaybı desteklerini ödemeye başlamış bulunuyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Ocak ayını ödemeye başladık. Bundan sonra da üç ay boyunca bunları ödemeye devam edeceğiz" dedi. Toplantı sonrası Türkiye-Belçika 2'nci Dönem Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu Toplantısı (JETCO) anlaşma metni imzalandı. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS