Bakan Varank duyurdu: Gıda devinden Bursa'ya 250 milyon liralık yatırım

Bakan Varank duyurdu: Gıda devinden Bursa'ya 250 milyon liralık yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Güçlü sanayi altyapımız, iyi yetişmiş insan gücümüz ve mükemmele yakın işleyen tedarik ağlarımızla, ülkemize yatırım yapan hiç kimseyi yarı yolda bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız. Pandemide Türk sanayisi kendini ispatladı. Acil durumlara müdahale kapasitesiyle gücünü gösterdi” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bursa’ya geldi. Bakan Varank, ilk olarak Nestlé Türkiye’nin Karacabey’de, Tıbbi Amaçlı Beslenme Ürünlerinin Yerlileştirilmesi projesi kapsamında Türkiye’nin ilk Medikal Beslenme Ürünleri fabrikasının temel atma törenine katıldı. Bakan Varank’a Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa milletvekilleri eşlik etti.

Bursa’ya son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte geldiklerinde, Türkiye’nin otomobili fabrikasının inşaatını başlattıklarını belirten Bakan Varank, o günden bu yana şehrin enerjisine, enerji kattığını ifade etti.

“MEDİKAL BESLENME ALANINDA BÜYÜK BİR YERLİLEŞME HAMLESİ UYGULAMAYA GEÇİYOR”

114 senedir Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren Nestle’nin, Türkiye’deki ilk medikal beslenme fabrikasının temellerini Bursa’da atmakta olduğunu kaydeden Bakan Varank, “Bu tesis, Nestle’nin 2011 yılından bu yana ülkemize yaptığı en büyük yatırım olacak. 250 milyon liralık yeni yatırımla kurulacak bu fabrika, doğrudan ve dolaylı 400 kişiye istihdam sağlayacak. Firmanın Çin'de buna benzer bir yatırımı bulunuyor. Çin'den sonra böyle bir fabrikayı ilk kez, ülkemizin taşıdığı potansiyeli dikkate alarak, Bursa’da kuruyorlar. En ileri otomasyon teknikleri ve en yeni teknolojilerin kullanılacağı bu fabrika, Ağustos 2021’de üretime başlayacak. Üretime geçildiğinde, medikal beslenme ürünleri ithalatımızın yüzde 63’ü artık Türkiye’den karşılanabilir hale gelecek. Yani aslında bu yatırımla, medikal beslenme alanında büyük bir yerlileşme hamlesi uygulamaya geçmiş oluyor” dedi.

“MEDİKAL ÜRÜNLER, ARTIK ÜLKEMİZDE ÜRETİLECEK”

Doktorlar tarafından reçetelenen ve eczanelerde satılan beslenme ürünlerinin artık Türkiye’de üretileceğinin altını çizen Bakan Varank, “Bu ürünler; çocuklardaki pediatrik alerjiden tutun da yaşlılardaki yetersiz beslenme sorunlarına kadar farklı sağlık problemlerine çözümler sunuyor. Maalesef kanser, cerrahi müdahale ve nörolojik hastalık gibi sebeplerden ötürü, bazı vatandaşlarımız doğal yoldan beslenmede zorluklar yaşayabiliyor. Bu hastaların sağlıklı beslenebilmeleri için gereken medikal ürünler; işte bu fabrika sayesinde, artık ülkemizde üretilecek.” diye konuştu.

“TÜRKİYE, EMSALLERİNE GÖRE DAHA HIZLI BİR TOPARLANMA SÜRECİNE GİRDİ”

2020 yılının koronavirüsün gölgesi altında geçtiğini dile getiren Bakan Varank, küresel salgının dünyadaki tüm dengeleri sarstığını, doğru bilinen bütün ezberleri bozduğunu ifade etti. Bu süreçte farklı destek programlarıyla milyonlarca vatandaşa yaklaşık 40 milyar lira destek verildiğini söyleyen Bakan Varank, “Kamu bankalarımız kredi musluklarını açtı. Teknoparklarda ve Ar-Ge merkezlerinde uzaktan çalışmayı kolaylaştırdık. Bu politikaların yardımıyla Türkiye, emsallerine göre daha hızlı bir toparlanma sürecine girdi. Dış talepteki canlanma da, ekonomiye güç kattı. İlk 9 ayda 142 milyar liranın üzerinde yatırım için teşvik belgesi verdik. Bu yatırımlar tamamlandığında 220 binin üzerinde vatandaşımıza yeni iş imkânları doğacak. Yılın ilk üç çeyreğinde Türkiye genelinde, 10 bin 802 sanayi tesisi üretime geçti, yani 2019’a göre yüzde 12’lik bir artış söz konusu. Eylül ayı ihracatımız 16 milyar doları aşarak, tüm zamanların Eylül ayı ihracat rekorunu kırdı. Ben son 1 haftada; Erzurum, İstanbul, Malatya ve Denizli’de bizzat sahadaydım, sanayicilerimizle bir araya geldim, fabrikaları gezdim. Herkes işini büyütmek istiyor” ifadelerini kullandı.

“UYGULADIĞIMIZ POLİTİKALARDA YERLİ YA DA YABANCI AYRIMI YAPMIYORUZ”

Ülkedeki yabancı firmaların gayet verimli ve karlı çalıştıklarını, hiçbirinin ciddi bir şikayeti olmadığını kaydeden Bakan Varank, “Salgınla birlikte global firmalar, üretimde tek merkeze bağlı kalmanın sakıncalarını bizzat yaşayarak gördüler. Şu an yatırım kararlarını tekrar gözden geçiyorlar. Küresel üretimde ağırlık merkezi Uzak Doğu'dan uzaklaşmaya, daha geniş coğrafyalara yayılmaya başlıyor. Yeni merkezler ortaya çıkacak, güç dengeleri değişecek. Türkiye, çok güçlü bir bölgesel üretim ve inovasyon merkezi olabilir. İnanın bunun önünde hiçbir engel yok. Güçlü sanayi altyapımız, iyi yetişmiş insan gücümüz ve mükemmele yakın işleyen tedarik ağlarımızla, ülkemize yatırım yapan hiç kimseyi yarı yolda bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız. Pandemide Türk sanayisi kendini ispatladı. Acil durumlara müdahale kapasitesiyle gücünü gösterdi. Zor zamanlarda nasıl inovatif çözümler üretebileceğini kanıtladı. Biz de Bakanlık olarak aktif, öngörülebilir ve şeffaf bir ekonomi diplomasisi izliyoruz. Sektörlerle istişare etmeden, asla karar almıyoruz. Fikirden ürüne, üründen pazara girişimcinin, yatırımcının yanındayız. Uyguladığımız politikalarda yerli ya da yabancı ayrımı da yapmıyoruz. Önümüzdeki aylarda; küresel değer zincirlerinden daha fazla pay almak ve dış yatırımları daha güçlü bir şekilde ülkemize çekmek için önemli atılımlarımız olacak. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'yle birlikte, ülkemizin Doğrudan Yabancı Yatırım Stratejisi'ni hazırlıyoruz. Yeni dönemin ruhunu yakalayıp; sonuç ve etki odaklı bir stratejiyle, inşallah hızla yol alacağız. Elbette Bursa, bu noktada bizim en önemli yol arkadaşlarımızdan biri olacak” değerlendirmesinde bulundu.

1960’lı yıllarda Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesinin oluşturulduğu Bursa’da, şu an 17 organize sanayi bölgesinin bulunduğuna ve 192 binin üzerinde vatandaşın buralarda çalıştığına işaret eden Bakan Varank, ayrıca son 8 yılda Bursa’da 57 milyar liranın üzerinde özel sektör yatırımına teşvik verdiklerini, bu yatırımlarla da 60 binin üzerinde ilave istihdam oluşmasını sağladıklarını söyledi. Bursa’nın yatırım teşviklerinde her zaman ilk 5’te yer aldığını söyleyen Bakan Varank, Bursa’nın sanayi ve teknolojide, ülkenin gözbebeği illerinden biri olmaya devam edeceğini vurguladı.

Bakan Varank daha sonra, protokol üyeleri ile birlikte tesisin temel atma töreninin açılışını gerçekleştirdi.

“AVRUPA’NIN FAŞİST SİYASİLERİ, MÜSLÜMANLARLA BİR ARADA YAŞAMAYI ÖĞRENECEK”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa’daki temaslarında Mustafakemalpaşa ilçesindeki içme suyu şebekesinin temel atma törenine katıldı. 50 milyon liraya mal olacak şebekenin ilçeye önemli katkılar sağlayacağına da işaret eden Bakan Varank, eski şebekedeki yüzde 60’lara varan kayıp kaçak oranının da 326 kilometrelik hatla tarihe gömüldüğünü söyledi.

Ülkede yatırım düşmanı bir zihniyet ile karşı karşıya olduklarını belirten Bakan Varank, “Hatta seçim meydanlarında tüm yatırımları durdurmayı vaat eden sözde siyasetçilere şahit oluyoruz. Bunlara cevabı her seferinde milletimiz sandıklarda veriyor. Ama maalesef, siyasetsizliği siyaset sanan bu zihniyetle mücadele etmeye devam etmek durumunda kalıyoruz. İşte son günlerde, Fransa’nın sorunlu Cumhurbaşkanının İslam’a ve peygamber efendimize yönelik hakaretlerine karşı sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği tepkiyi görüyorsunuz. Bu tartışmada dahi yönünü şaşıran, şirazesini kaybeden bir ana muhalefet lideriyle karşı karşıyayız. 1,5 milyar Müslümanın değerlerine en aşağılık hakaretleri yapanlara karşı kuzu kesilen bu zat, bu meselede dahi sayın Cumhurbaşkanımıza ve ailesine en olmadık saldırılara girişiyor” dedi.

“AVRUPA’NIN BİRÇOK ÜLKESİNDE FAŞİST DÜZENLERİNE DUYULAN ÖZLEMİ GÖRÜYORUZ”

Sözlerine, “Ben, Emir Sultan ve Üftade Hazretleri'nin torunlarının şehri Bursa’da, bu zihniyeti bir kez daha milletimizin ferasetine havale ediyorum” ifadesiyle devam eden Bakan Varank, ayrıca “Şu anda, Avrupa’da Müslümanları hedef gösteren, İslam dinine yönelik her geçen gün nefreti körükleyen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Sevgililer sevgilisi Peygamberimize yönelik hakaretleri teşvik eden, İslam’ı hadsizce reforme edilmesi gereken bir din olarak gösteren Macron, 21. Yüzyıl Avrupa’sını Orta Çağ karanlığına çevirmek istiyor. Maalesef sadece Fransa’da değil, Avrupa’nın birçok ülkesinde 1930’ların 40’ların faşist düzenlerine duyulan özlemi görüyoruz. Avrupalı siyasetçiler, ırkçılıkla, faşizmle, islam düşmanlığıyla mücadele edecekleri yerde İslamla ve Müslümanlarla mücadele ediyorlar. Buradan açıkça ifade etmek istiyorum. Avrupa’nın faşist liderlerinin, İslam’la ve Müslümanlarla mücadelelerinde, kazanacak bir zaferleri yok. Onlar mağlup olmaya mahkumlar! Tarih, bunun ibretlik örnekleriyle dolu. Bizim bu faşist zihniyetten alacak hiçbir dersimiz yok.” ifadelerini kullandı.

“AVRUPA’DA 30 MİLYONA YAKIN MÜSLÜMAN YAŞIYOR, NASIL BİR ÇIKMAZ OLUŞTURDUKLARININ FARKINDA DEĞİLLER”

Fransa’ya yönelik eleştirilerini sürdüren Bakan Varank, “Dünyaya sözümona demokrasi ve özgürlük dersi vermeye kalkan bu zihniyetin boyasını kazıyınca haklarına girdikleri nice masumun gözyaşlarını görürsünüz. Tarihi sömürgecilikle, insanlık suçlarıyla dolu bu ülkelerin, Müslümanlara yönelik nefret söylemleri elbette bizi rahatsız ediyor. İslam’a yönelik saldırılarla, sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik saldırıları eş zamanlı götürmelerinin de sebebi belli. Sessiz yığınların sesi olup, mazlumlarla mağdurlarla yol yürüyen sayın Cumhurbaşkanımıza büyük bir öfke duyuyorlar. Doğu Akdeniz’den Libya’ya, Suriye’den Azerbaycan’a kadar onların kirli emellerinde karşılarına dikilen bir tek Cumhurbaşkanımız var. İşte asıl karın ağrıları bundan. Bugün Avrupa’da 30 milyona yakın Müslüman yaşıyor. Onlara yönelik nefreti körükleyenler, kendileri için de nasıl bir çıkmaz oluşturduklarının farkında değiller. Bunun sürdürülebilir bir yanı yok. Avrupa’nın faşist siyasileri, Müslümanlarla bir arada yaşamayı öğrenecek! Bunun başka bir yolu yok. İslam’a ve onun değerlerine yönelik menfi her adımlarında Türkiye olarak karşılarına dikileceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” açıklamalarında bulundu.

Bakan Varank, Mustafakemalpaşa’da 50 yıllık hayalin gerçeğe dönüştüğünü belirterek, 70’li yıllardan kalma içme suyu şebekesinin ömrünü tamamladığını ifade etti. 50 milyon liraya mal olacak şebekenin ilçeye önemli katkılar sağlayacağına da işaret eden Bakan Varank, eski şebekedeki yüzde 60’lara varan kayıp kaçak oranının da 326 kilometrelik hatla tarihe gömüldüğünü söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS