hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (11 Haziran 2024 petrol fiyatları)

  Brent petrol fiyatı ne kadar oldu (11 Haziran 2024 petrol fiyatları)
  expand

  Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 81,67 dolardan işlem görüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dün 82,17 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 81,63 dolardan kapattı. Bu sabah saat 09.32 itibarıyla, Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,04 artarak 81,67 dolara ulaştı. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 77,83 dolardan alıcı buldu.

   

  FED KARARLARI VE ENFLASYON VERİLERİ

  Petrol fiyatları, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yarın alacağı para politikası kararları ve ABD'de açıklanacak enflasyon verileri öncesinde arttı. Analistler, Fed'in bu hafta ve gelecek ayki para politikası toplantılarında faiz oranlarını sabit bırakmasının kesin gözüyle bakıldığını belirtti. Yarın açıklanacak kararın ardından, Banka Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamalar ve bankanın yayımlayacağı "nokta grafiği"nde olası faiz indirimlerine dair ipuçları aranacak.

   

  PETROL TALEBİ VE FİYATLAR

  Düşük faiz oranları, ABD dolarının diğer para birimleri karşısında zayıflamasına neden olarak petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha ucuz hale getiriyor ve bu da yatırımcıların petrol talebini artırarak fiyatları yukarı yönlü etkiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  ABD VE ÇİN'DEKİ GELİŞMELER

  Yatırımcılar, Çarşamba günü ABD'de açıklanacak ham petrol ve benzin stoklarına yönelik verilerin ülkedeki talebe dair ipuçları vereceğini bekliyor. Ülkenin petrol stoklarında bir azalış gözlemlenirse, petrol fiyatlarının artışını sürdürmesi bekleniyor.

  Öte yandan, Çin'in petrol ithalat rakamlarındaki gerileme fiyatları etkilemeye devam ediyor. Suudi Arabistan'ın Çin'e ham petrol ihracatında üst üste üç ay düşüş yaşanması, petrol fiyatları üzerinde baskı yaratıyor.

   

  TEKNİK ANALİZ

  Brent petrol için teknik analizde, 82,76 ile 83,88 dolar aralığının direnç, 79,93 ile 78,22 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow