Cari açık 16 yılın en düşük seviyesine geriledi

Cari açık 16 yılın en düşük seviyesine geriledi

Türkiye'nin 12 aylık cari açığı, mayısta 2 milyar 370 milyon dolarla Şubat 2003'ten bu yana gördüğü en düşük seviyesine geriledi.

Cari açığın son 16 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı ve AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi önemli değerlendirmelerde bulundu.


"Turizm gelirleri destekleyici unsur"


Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı yaptığı açıklamada 2019 sonu cari açık tahminimizi revize ederek 13,5 milyar dolardan 9,5 milyar dolara indirdik. Dış açıktaki sert düşüş ve turizm gelirlerinde yıllık artış ana destekleyici unsurlar. Petrol fiyatlarında mevcut seviyelerin korunması da cari açıktaki düşüşün hızı açısından önemli" ifadelerini kullandı.


"Riskler aşağı yönde devam ediyor"


AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi ise "Bu gelişme son 12 aylık cari fazlanın haziranda 0,1 milyar dolar civarına gelebileceğini düşündürmektedir. Öte yandan 2019 sonu tahminimizi 2 milyar dolar açığa revize ederken, bu tahmin üzerinde risklerin aşağı yönde devam ettiğini belirtmeliyiz" açıklamasında bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS