CNN International seçti: En heyecan vericiler arasına girdi

CNN International dünyanın yeni açılan ve en heyecan verici havalimanlarını açıkladı. Türkiye'den listeye tek bir yer girdi.CNN International 2019 yılının yeni havalimanlarını inceledi. Sıralama yaptı. Sıralamaya Türkiye'den de bir havalimanı girdi. Türkiye'den listeye giren havalimanı için bakın hangi ifadeler kullanıldı.
Ilan ve Asaf Ramon Uluslararası Havalimanı- İsrail

Hürriyet'in haberine göre Ilan ve Asaf Ramon Uluslararası Havalimanı, 473.5 milyon dolara inşa edildi. Havalimanı Moshe Tzur Mimarlık ve Amir Mann-Ami Shinar Mimarlık tarafından tasarlandı.
3.600 metre uzunluğunda tek piste sahip havalimanı , uzun mesafeli uçuşlarda kalkış yapabilen büyük uçaklara da servis verebiliyor. Havalimanı toplam 1,250 dönüm alan üzerinde kuruldu.
İsrail yeni havalimanına 2002 yılında dünyaya dönerken infilak eden Colombia uzay mekiğinde hayatını kaybeden İsrailli Astronot İlan Ramon ve İsrail Hava Kuvvetleri’nde görevliyken eğitim uçuşunda düşerek hayatını kaybeden oğlu Asaf Ramon’un anısına Ilan-Asaf Ramon Havalimanı adı verildi.
Singapur Changi Havalimanı– Singapur

Singapur Changi Havalimanı yerleşkesi içerisinde inşa edilen “Jewel Changi Airport“, 17 Nisan 2019 tarihinde resmen açılıyor. 11-16 Nisan günleri arasında ise isteyenler, Jewel Changi Airport kısmını açılış öncesinde inceleme fırsatını bulacak. Jewel Changi Airport’un içerisinde faaliyet gösterecek dükkânların yüzde 90’ından fazlasının açılış gününde hazır olacağı belirtiliyor.
Jewel projesi ilk olarak 2013 yılında duyurulmuştu. Dünyaca ünlü mimar Moshe Safdie liderliğindeki bir ekip tarafından tasarlanan Jewel’in içerisinde geniş bir bahçe ve 40 metre yüksekliğinde bir şelale bulunuyor. Bu şelale, bir kapalı alanda yer alan, dünyanın en büyük şelalesi ünvanını taşıyor.
Binanın dış duvarları, özel olarak ABD’de ürettirilen 9.600 parça camdan oluşuyor. Jewel’ın iç cephesi ise beş katlı bir bahçe ile kaplandı. 21.700 m2’lik bahçede, dünyanın farklı bir çok ülkesinden getirtilecek olan 2.500 ağaç ve 100.000 funda bulunuyor. Ayrıca 130 odalı bir otel, burada daha fazla vakit geçirmek isteyenleri ağırlıyor olacak.
Carlisle Lake District Havalimanı– İngiltere

Carlisle Göller Bölgesi'nde yer alan havalimanı açılışında gecikme yaşamıştı.
Bölgenin adını taşıyan havalimanı 2019 yazında işletmeye açılacak.
Yaz uçuşları için şimdi rezervasyon yaptırmak gerekiyor ve güzergahlar İskoç havayolu Loganair tarafından işletilecek.
Murcia-Corvera Havalimanı- İspanya

2019'da açılan havalimanı, İspanyol turist destinasyonlarından birine açılan kapı olarak yorumlanıyor.
Daha önce bölgenin merkezi olarak görev yapan San Javier havalimanı ticari uçuşlar başladı. Bu yeni merkezin, 500 milyon avroluk bir inşaat projesi olduğu belirtiliyor.
Pekin Daxing Uluslararası Havalimanı – Pekin, Çin

Proje bütçesinin 12 milyar dolar olarak açıklandığı havalimanı, Pekin şehir merkezine 46 kilometre mesafede inşa edilmekte. Havalimanı ayrıca ekonomik olarak kalkındırılmak istenen Hebei ve Tianjin şehirlerine de hizmet verebilecek yakınlıkta.
Yeni havalimanında yedi pist ve kendi bünyesinde bir tren istasyonu da olacak. Proje kapsamındaki tüm mühendislik işleri, 2019 yılının Haziran ayının sonuna kadar bitirilmiş olacak.
O tarihten itibaren üç ay boyunca havalimanı bir bütün olarak test edilecek. Yaklaşık 27 km2’lik bir alan üzerinde kurulacak Daxing Havalimanı’nda altısı sivil, bir tanesi askeri kullanım için olmak üzere toplam yedi adet pist bulunacak ve açılış tarihinde bu pistlerin ilk dört tanesi tamanlanmış olacak.
Terminalin açılış günü 45 milyon olacak yolcu kapasitesi, 2025 yılına gelindiğinde 72 milyona çıkartılacak. İhtiyaç duyulması halinde nihai yolcu kapasitesi 100 milyona kadar yükseltilebilecek. Yıllık maksimum uçuş sayısı 620 bine ulaşabilecek. Terminal binasının kaba inşaatı, 2018 yılı başında tamamlanmıştı. İçeride şu anda son ince işler üzerinde çalışılıyor.
Yeni havalimanının Pekin kent merkezi ile bağlantısı 66 km uzunluğundaki bir hızlı tren sistemi ile sağlanacak ve yolcular 30 dakika gibi kısa bir sürede kent içi seyahatlerini tamamlayabilecek. Daxing Havalimanı böylece, içinden bir “çok yüksek hızlı tren” hattı geçen ilk havalimanı olma ünvanını kazanacak. Çin Sivil Havacılık İdaresi yaptığı bir açıklamada, yeni havalimanını kullanmak isteyen yabancı havayolu şirketlerine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.
Zaha Hadid Architects mimarlık ofisi ve ADP Ingeniérie firması tarafından tasarlanan terminalin büyüklüğü, yolcuların çok uzun mesafeleri yürümek zorunda kalacağını düşündürüyor. Bununla birlikte yetkililer, terminalin ortasından, en uzak noktadaki biniş kapısına kadar olan mesafenin en fazla 600 metre olacağını belirtiyor. Ortalama bir hızla yüründüğünde bu mesafeyi 8 dakikada kat etmek mümkün. Bina, sekiz adet “C” şeklinde dev sütunla desteklenmiş. Bu durum, içeriye giren doğal ışığın miktarını önemli ölçüde artırmış.
İstanbul HavalimanıTürkiye

CNN International'ın seçtiği listede şöyle bahsedildi; İstanbul'un yeni havaalanı dünyanın en büyüklerinden biri olmayı hedefliyor...
Havaalanı henüz tamamlanmamış olabilir, ancak lale şeklindeki kontrol kulesi ve çarpıcı tasarımı, Berlin'deki 2016 Dünya Mimarlık Festivali'ndeki "Gelecek projeler - Altyapı" kategorisinde birincilik ödülü kazandı.
Havalimanı için 'büyümek için inşa edildi' ifadeleri kullanılırken, sonunda 200 binden fazla yolcunun kullanılacağı belirtildi.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS