Dolar ve euroda artış devam ediyor

Dolar ve euroda artış devam ediyor

Dolarda yaşanan hareketlilik devam ediyor. Kur sığ piyasada 4.9743 ile rekor kırdı. Dolar/TL bu sabah ilk işlemlerde 4.90'ı görmesinin ardından piyasaların açılmasıyla birlikte 4.82-4,83 bandına oturdu.

Kur bu sabah güne 4.90'nın hemen altında başladıktan sonra 4.80 seviyelerine doğru çekildi. Saat 10:40 itibarıyla kur 4,8360 liradan el değiştiriyor. Aynı dakikalarda euro 5,6560 liradan, sterlin 6,3980 liradan el değiştiriyor. 

Ticaret savaşı gerilimi ile gelişen ülke piyasalarının genelinde çıkışlar gözlenirken, yurtiçi dinamiklerin de etkisiyle TL’de zayıf görünüm sürüyor. Bankacılar TL'deki değer kaybında küresel satış trendi kadar Türkiye'ye özgü endişelerin de belirleyici olduğunu belirtirken, dolar/TL 23 Mayıs'ta gördüğü 4.9290 zirvesini de aşarak yeni rekor olan 4.9767'yi test etti.

Euro/TL de rekor kırdı

Euro/dolar paritesi 1.16'nın üzerinde işlem görmeye devam ederken, euro/TL'de yeni rekorunu kırdı. 23 Mayıs'ta 5.7686 ile rekor kıran euro/TL'de de yeni tarihi zirve 5.82 seviyesi ile görüldü. Euro/TL ardından 5.66 seviyelerine geriledi.

Analistler, küresel piyasalarda artan ticaret savaşı endişelerinin, Çin yuanındaki sert kayıpların devam etmesine neden olduğunu, bunun da Türkiye gibi diğer gelişmekte olan ülke varlıkları üzerinde baskı oluşturduğunu ifade etti. Dün dolar endeksinin de değer kazandığına dikkati çeken analistler, Türk lirasının ise son açıklanan enflasyon ve cari açık verilerinin ardından negatif ayrıştığını söyledi. 

Bugün Avrupa Merkez Bankası'nın toplantı tutanakları ve ABD'de enflasyon verilerinin takip edileceğini kaydeden analistler, düşüş eğilimine giren petrol fiyatlarının Türk lirası varlıkları pozitif etkilemesinin beklenebileceğini dile getirdi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS