Dolarda hareketli dakikalar! 3.69 lirayı aştı

Dolarda hareketli dakikalar! 3.69 lirayı aştı

İstanbul, 5 Nisan (DHA) - ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in, Perşembe günü gerçekeleşecek buluşmaları öncesi Kuzey Kore'nin füze fırlatmasının etkisiyle küresel piyasalarda gerileyen dolar, içeride beklentileri aşan enflasyon verisine ;bağlı olarak lira karşısında yükselişini sürdürdü.

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in, Perşembe günü gerçekeleşecek buluşmaları öncesi Kuzey Kore'nin füze fırlatmasının etkisiyle küresel piyasalarda gerileyen dolar, içeride beklentileri aşan enflasyon verisine bağlı olarak lira karşısında yükselişini sürdürdü. Enflasyonun beklentilerin üzerinde çıkmasıyla 3.66 liraya dayanan dolar 3.69 lirayı da geçerek, 3.6930 - 3.6940 lira aralığında hareket etmeye başladı. Enflasyon verisi sonrası 3.89 liraya test eden euro ise öğle saatlerinde 3.94 liranın da üzerine çıktı.

Xi – Trump görüşmesi öncesi sakin seyir

İş Yatırım'ın "Xi – Trump görüşmesi öncesi sakin seyir" başlıklı günlük piyasa raporunda, "Perşembe günkü Xi – Trump görüşmesi ve Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi öncesinde dünya piyasaları temkinli bir seyir izliyor. Beklentilerden güçlü büyüme rakamları ve AB karşıtı partilerin Avrupa’da iktidara geleceği endişesinin azalması küresel risk iştahını destekliyor" denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

"Ancak Başkan Trump’ın ABD’nin dış ticaret açığının ülke bazında araştırılması ve önlem alınması için talimat vermesi sonrası gelişmekte olan ülke paralarında belirgin bir satış baskısı görülüyor. Yarın Trump ve Xi’ın yapacağı görüşme gelişmekte olan ülke paralarındaki satışın madendeki kanarya mı yoksa yanlış sinyal mi olduğunu gösterecek. Moody’s’in not indirme amaçlı takibe alması üzerine Halkbank hisselerinde satış baskısı görebiliriz."
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS