Döviz kurlarında sıcak saatler! Dolar 3,84'ü geçti!

Video: Döviz kurlarında sıcak saatler! Dolar 3,84'ü geçti!
Fed'in gelecek haftaki toplantısında bu yıl üç adet olan faiz artırım tahminini dörde yükselteceği beklentisini hafifleten ABD verileri sonrası yönünü sınırlı aşağı çeviren <a class="in-news-link" href="/dolar" target="_blank" title="dolar haberleri">dolar</a>/TL güne 3.80'in hemen üzerinde başladı. Gün içinde yükselen dolar/TL 3.83'ün üzerine çıktı.

Fed'in gelecek haftaki toplantısında bu yıl üç adet olan faiz artırım tahminini dörde yükselteceği beklentisini hafifleten ABD verileri sonrası yönünü sınırlı aşağı çeviren dolar/TL güne 3.80'in hemen üzerinde başladı. Gün içinde yükselen dolar/TL 3.83'ün üzerine çıktı.

Dolardaki hafif toparlanmanın baskı altında bıraktığı TL, dünya genelinde dolar karşısında en çok gerileyen para birimi oldu. Güne yatay hareketle 3.81'in hemen altından başlayan dolar/TL öğle saatlerinden sonra yukarı yönlü hareketlendi. Dolar kuru saat 15:40'ta yüzde 0,80 yükselişle 3.8415'e çıkarken, euro/TL yüzde 0,70 artışla 4.7255'te yer aldı.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi ise yüzde 1.05 primle 118.170 puanda.

"Endeksi seyretmekte fayda var"

İntegral Yatırım tarafından hazırlanan piyasa notunda şu görüşlere yer verildi: Dolar endeksinin 90 sınırında ısrarcı tutumu ve yukarı yönde tepki verme isteği gelişmekte olan ülke piyasalarını baskılıyor. TL, Rus Rublesi, Polonya Zlotisi ve Güney Afrika Randı'nda kayıp yaşanıyor. Veri takvimi sakin olsa bile dolar endeksini seyretmekte fayda var; yükseliş kuvvetlenirse, TL'nin euro ve dolar karşısındaki görünümü daha da bozulabilir.

Dolar, geçen hafta, ABD Başkanı Trump'ın çelik vergisinde muafiyet açıklaması ve Kuzey Kore lideri ile görüşeceğini bildirmesinden destek bulmuş ve endeks 90 seviyesinin hemen üzerinde tutunmaya çalışmıştı. ABD'de cuma günü açıklanan ve güçlü istihdam artışına rağmen saatlik ücret artışının ivme kaybettiğine işaret eden tarım dışı istihdam verisi ise doları baskı altında bırakmıştı.

Öte yandan bugün açıklanan verilere göre cari açık ocakta 7,1 milyar dolar ile beklentilerin üzerinde gelirken, uzmanlar artan risklerin cari açığın sürdürülebilirliğini gündeme getirdiğini belirtiyor. Dolar/TL cari açık verisinin ardından kademeli olarak yükseldi.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS