Almanya'da 2016 yılı enflasyon belli oldu

Almanya'da 2016 yılı enflasyon belli oldu
Türk turistlerin gözde mekanları arasında Almanya 6. sırada. Araştırmaya katılanların yüzde 4,18'i bu ülkeye gitmek istediğini beyan etti.

Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), 2016 yılının aralık ayında önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 arttı. Yıl sonu enflasyonunun yüzde 0,5 olması beklenirken, kesin veriler 18 Ocak'ta açıklanacak.

Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) bugün açıkladığı öncü verilere göre, TÜFE ile ölçülen enflasyon, geçen yılın aralık ayında kasım ayına kıyasla yüzde 0,7 yükseldi. Enflasyon 2015 yılının aralık oranla da yüzde 1,7 artış kaydetti.

Enflasyon verisi aylık yüzde 0,6 ve yıllık da yüzde 1,4 olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Almanya'da, Avrupa Birliği (AB) uyumlu öncü TÜFE ise aralıkta aylık yüzde 1 ve yıllık ise yüzde 1,7 artış gösterdi. Ayrıca şu ana kadar elde edilen sonuçlara dayanarak yıllık enflasyon oranının 2016 yılında yüzde 0,5 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Analistler, Almanya’daki enflasyon verisinin yaklaşık 3 yıldan bu yanagörülen en yüksek seviyeye ulaştığını belirtirken, bu artışın Avrupa Merkez Bankasının (ECB) elini kolaylaştırmasını öngörüyor. 

Öte yandan, 2016 yılı aralık ayı enflasyonuna ilişkin nihai veriler, 18 Ocak’ta açıklanacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS