Financial Times piyasaların seçim sonuçlarına tepkisini değerlendirdi

Financial Times piyasaların seçim sonuçlarına tepkisini değerlendirdi

İngiliz gazetesi Financial Times'ta uluslararası piyasaların seçim sonuçlarına göstereceği tepkiyi irdeleyen bir yazı yayımlandı.

Ekonomi gazetesi, yatırımcıların "Erdoğan'ın yüce zaferini" tercih ettiklerini öne sürdü.

Financial Times, "Türkiye'nin güçlü adamı tedavi gücünü gösterebilir mi?" başlığı ile yayımladığı analizde, "Piyasalar güçlü adamları sever, zira bunun tersi belirsizliktir" diye yazdı.

Analizde, seçim sonucunun "beklenmedik bir şekilde açık" oluşu ve AKP'ye Parlamento'da çoğunluğu vermesinin Türkiye'nin sahip olduğu mali değerleri hızla yükselttiği belirtildi.

Türk Lirası'nın dolar karşısında 2008 yılından beri ilk kez yüzde 3 değer kazandığını belirten gazete, hatta bir ara durumun Ağustos'ta yükselen piyasaları ürküten Çin devalüasyonundan önceki haline geldiğini yazdı.

Seçimlerin ardından piyasa: Dolar, faiz düştü

Gazete, hisse senetlerinin yüzde 5.4 oranında çıktığını ve bunun 2013 yılından beri görülen en iyi gün olduğunu, dolar tahvillerin getirisinin de hızla düşerek Mayıs ayından bu yana kaydedilen en düşük seviyesine gerilediğine dikkat çekti.

Yine de piyasa tepkisinin sadece belirliliği satın almaktan ibaret olmadığını kaydeden gazetede, "Evet, potansiyel olarak istikrarsızlığa neden olacak üçüncü seçim olasılığı artık masada değil. Ama Erdoğan daha fazla yetki elde edebilmek için referanduma gidip anayasayı değiştirecek süper çoğunluğu elde edemedi" ifadesi kullanıldı.

FT şöyle devam etti:

"Seçim sonucu bize Erdoğan'ın seçim sonrası öncelikleri konusunda çok az fikir veriyor. Türkiye, Rusya ve Suriye arasında sıkışmış durumda ve bu yıl 1.9 milyon mültecinin daha beklendiği jeopolitik durumda ülkenin kendi Kürt azınlığı ile yeniden başlayan çatışma da tüm bunların üstüne binnmiş durumda. Erdoğan bu seçimi Kürtleri, iç muhalifleri ya da her ikisini birden daha fazla sindirmek için kullanmayı da seçebilir."

Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı


"Uluslararası yatırımcılar onun (Erdoğan'ın) zaferinde alicenap olmasını ve ekonomik reformlara odaklanarak dış finansman ihtiyacını azaltmasını tercih eder" denilen yazıda, "Türkiye son iki yılın üç yükselen piyasa krizinin ikisinden muzadrip duruma düştü" ifadesine yer veriliyor.

Yazı şöyle devam etmiş:

"Dış açığı ekonomisinin yüzde 6'sı oranında ve bu da yükselen piyasalardaki 'hassas beşlinin' en kötüsü olup bu krizin siyasi yönetimi berbattı. Sonuç olarak ithal ettiği malların fiyatlarının düşmesinden yararlanamadı ve yatırımcılar tarafından madencilik ve petrol üretimine güvenen Brezilya'ya yakın bir muamele gördü.

Toplumda derin bölünmeler yaratan Erdoğan bu durumun ilacı değil. Ama en azından sadece ekonomiyi iyileştirmeye çalıştığının sinyallerini vermesi bile yatırımcıları memnun edecektir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS