Fitch, Brezilya'nın kredi notunu indirdi

Fitch, Brezilya'nın kredi notunu indirdi

Fitch Ratings, Brezilya'nın kredi notunu, "BBB"den "BBB-"ye düşürerek, "yatırım yapılabilir" son seviyeye çekti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Brezilya'nın kredi notunu "BBB"den "BBB-"e düşürdü. Kredi notu böylece "yatırım yapılabilir" en düşük seviyeye çekilen Brezilya'nın not görünümü ise "negatif"te bırakıldı.

Fitch Ratings'in resmi internet sitesinden açıkladığı not indirim kararına gerekçe olarak, düşen ekonomik büyümenin yanı sıra artan kamu borcu ve mali sıkıntılar gösterildi.

Ayrıca, zorlu siyasi ortamın hükümetin yasama programına ilişkin ilerlemeyi yavaşlattığı belirtilen açıklamada, "negatif" not görünümünün söz konusu sorunların süreceği görüşünü yansıttığı kaydedildi.
9 ayda kurulan şirket satısı yüzde 16 arttı
Fitch, karar metninde şu ifadelere yer verdi:

"Negatif görünüm, Fitch'in düşük ekonomik ve mali performans ile siyasi belirsizliğin genel güven üzerindeki baskısının devam edeceği, yatırımlara ve  büyümeye geri dönüşün gecikeceği ve borç istikrarı için gerekli mali konsolidasyona yönelik orta vadeli risklerin artacağı görüşünü yansıtıyor."

Açıklamada dikkati çeken bir başka nokta, derinleşen resesyon ve istihdam kaybının Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff'in popülerliğini düşürdüğü değerlendirmesiydi.

"Brezilya bu yıl yüzde 3 daralacak"

Ülkede hükümet ile Kongre arasında yaşanan gerilimlerin ve yolsuzluk soruşturmalarının siyasi belirsizliği tırmandırdığını öne süren Fitch Ratings, bu durumun mali ve ekonomik reformları zorlaştırdığını savundu.

Brezilya ekonomisinin bu yıl yüzde 3 ve gelecek yıl yüzde 1 daralacağı tahmininin yer aldığı metinde, orta vadeli büyüme beklentilerinin de diğer yükselen piyasa ekonomilerine kıyasla zayıf kaldığına işaret edildi.

Derecelendirme kuruluşu, şu an "BBB-" ile "yatırım yapılabilir" son seviyeye çekilen notun, büyüme performansının düşmeye devam etmesi, mali konsolidasyon zorluklarının kamu borcunu artırması ve siyasi risklerin yükselmesi halinde yeniden düşürülebileceği uyarısında bulundu.

Bu arada, Standard and Poor's (S and P) 10 Eylül'de yaptığı açıklama ile Brezilya'nın kredi notunu "BBB-"den "BB+"ya indirerek, "yatırım yapılabilir" seviyenin altına çekmişti.

Bir diğer derecelendirme kuruluşu Moody's ise ülkenin kredi notunu 12 Ağustos tarihinde "Baa3" ile "yatırım yapılabilir" son seviyeye düşürmüştü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS