IMF faiz artışlarına karşı uyardı

IMF faiz artışlarına karşı uyardı

Uluslararası Para Fonu (IMF), dünyanın önde gelen merkez bankalarına uyarıda bulunarak, büyümeyle ilgili risklerin tırmandığı şu günlerde küresel ekonomide harcamayı teşvik etmek için faiz artışından kaçınılması gerektiğini duyurdu.

IMF'nin bu hafta sonu Grup 20 toplantısı için Ankara'ya gidecek olan dünyanın en güçlü merkez bankası başkanları ve maliye bakanlarına verdiği bu mesaj, büyük ekonomilerin yılın ilk yarısındaki performanslarının bir kez daha beklentilerin altında kaldığına işaret ediyor.

IMF büyüme oranlarının düşmesini önlemek için harekete geçilmesini ve dünyanın en büyük ekonomilerinin performanslarını şu andaki "vasat" seviyeden daha yukarı taşımasını istiyor.

IMF'nin hedefinde sadece bu ay içinde faiz oranlarını artırmayı planlayan ABD Merkez Bankası (FED) bulunmuyor.

FED'e 'faiz artırma' denmeyecek

IMF, G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının Ankara toplantıları için belirlenen gündem notlarında, düşük petrol fiyatlarınının ekonomileri harekete geçireceği yolundaki beklentilerinin gerçekleşmediğini ve enflayonun düşük olduğu tüm gelişmiş ekonomilerinde "para politikalarının reel faiz oranlarını erken artırmaktan kaçınacak halde kalması gerektiğini" söyledi.

Fon, Cuma günü ABD işsizlik oranları açıklanmadan önce FED'e verilere bağımlı kalması  ve aceleci davranmaması çağrısında bulundu.

IMF Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz Haziran ayında da FED'in önümüzdeki yıla kadar faiz oranlarının artırmaması gerektiğini söylemişti.

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) da parasal genişleme programını daha da genişletmesini devlet tahvilleri satın alarak piyasaya euro pompalamasını istedi.

IMF, Perşembe günü yapılan ECB para politikası toplantısında, "Enflasyonda orta vadeli fiyat istikrar hedeflerinin tutturulması yolunda yeterli ilerleme kaydedilemesi halinde programın daha da genişletilmesi gerekir" dedi.

IMF, Japonya Merkez Bankası'na da çağrıda bulunarak parasal genişlemeye hazır olmasını istedi.

IMF'nin yaptığı bu uyarılar, bu hafta sonu Ankara'da bir araya gelecek olan ve sakin geçmesi beklenen maliye bakanları toplantılarının zor geçeceğine işaret ediyor.

Finans piyasalarındaki dalgalanmalar ve yavaşlayan Çin'in küresel ekonomiyi rayından çıkarabileceğine dair endişeler, Ankara zirvesini çok daha önemli hale getirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS