"İran'da KFC kapatıldı" iddiasına yanıt gelti

"İran'da KFC kapatıldı" iddiasına yanıt gelti © AFP

Fast food zinciri Kentucky Fried Chicken'ın (KFC) önceki gün İran'ın başkenti Tahran'da açılan şubesi bir günlük faaliyetten sonra kapatıldı. Konuyla ilgili KFC'den açıklama yapıldı. Ünlü fast food zincirinden yapılan açıklamada İran'da herhangi bir şubelerinin olmadığı ve bu ülkede faaliyet gösterilmediği belirtildi.

Yarı resmi Tasnim Haber Ajansı'na göre, KFC'nin resmi olarak Tahran'da açılan ilk şubesi dün polis tarafından izinsiz olduğu gerekçesiyle kapatıldı.

Tasnim geçen hafta yayımladığı haberinde İran hükümetinin KFC'ye "İranlı Helal KFC" adıyla şube açabilme izni verdiğini açıklamıştı.

Haberde, bir diğer Amerikan fast food zinciri Burger King'e de ülkede faaliyet izni verildiği belirtilmişti.

İran Ticaret Odası Başkanı Ali Fazıli, konuyla ilgili olarak IRNA'ya yaptığı açıklamada, "İran'da açılan Helal KFC restoranının ABD'li fast food zinciri ile bir ilgisi olmadığını" belirtti.

Moody's Türkiye'yi 4 ülke ile karşılaştırdı ve...

Fazıli, "Dini lider Hamaney'den gelen talimatlar doğrultusunda Batılı markalara ülkede faaliyet gösterme izni vermediklerini" söyledi.

"İran'daki KFC Türk şirketi" iddiası

Tabnak sitesine konuşan Tahran'daki KFC şubesinin sahibi Abbas Pazuki, şirketin Amerikan KFC şirketiyle bir bağlantısı olmadığını savunarak, "Biz Helal KFC markasıyla bir Türk şirketiyiz. Şirketimiz Müslümanlara ait ve İslam ülkelerinde faaliyet göstermeyi hedefliyoruz. Helal KFC'nin kapatılması yanlış anlamadan kaynaklanıyor" dedi.


KFC'den açıklama geldi


Konuyla ilgili Kentucky Fried Chicken'dan basın açıklaması yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;


"İran Tahran’da açılmış olan yasa dışı KFC restoranı haberini şaşkınlıkla karşılıyoruz. Ne KFC Türkiye, ne de KFC’nin faaliyet gösterdiği diğer ülkeler tarafından İran’da herhangi bir franchise anlaşması yapılmamıştır. Yum International gerek yerel yetkililer, gerekse danışmanları aracılığıyla KFC açma hakkına sahip olduğunu iddia eden kişi ve kurumlara karşı tüm yasal takibi başlatacaktır.


Saygılarımızla kamuoyuna duyurulur."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS