JCR, Türkiye'nin notunu teyit etti

JCR, Türkiye'nin notunu teyit etti

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para ve yerel para notlarını "BBB-", not görünümlerini de "durağan" olarak teyit etti.

JCR'dan yapılan açıklamada, notun teyit edilmesinde Türkiye'nin bölgesinde en büyük ve güçlü ekonomiye sahip olmasının yanı sıra kamu kesimi, bankacılık sektörü ve hane halklarının dış şoklara karşı koyma ve dayanma kapasitesinin etkili olduğunu belirtildi.

Sağlam maliye politikaları ve bütçe disiplini ile bankacılık sisteminin yakından ve etkin izlenmesinin de notun korunmasına katkı sağladığı kaydedildi.

Fitch, Ukrayna'nın kredi notunu düşürdü

Açıklamada, şöyle denildi:

"JCR, diğer taraftan, düşük tasarruf oranı ve kronikleşen cari işlemler açığı gibi makro-ekonomik dengesizlikler ile yüksek miktarda dış borçlanma ihtiyacı ve bunun temininde uluslararası finansal piyasalara aşırı bağımlı olunmasını notu aşağı yönlü baskılayan faktörlerin başında görmektedir.

Ayrıca, JCR artan sosyal ve politik belirsizliklerin not üzerinde olumsuz baskı yaratan bir faktör olarak ön plana çıktığına ve muhtemelen Kasım ayında yenilenecek seçimlerin ve bunun ekonomi ve maliye politikaları üzerine etkilerinin izleneceğine vurgu yapmaktadır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS