Moody's not artışı için 1 Kasım seçim sonucunu değerlendirdi

Moody's not artışı için 1 Kasım seçim sonucunu değerlendirdi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, AKP'yi tek başına iktidara taşıyan genel seçim sonuçlarının kısa vadede siyasi belirsizliği azalttığını, ancak kredi notuna temel etkiyi yeni hükümetin ekonomi politikalarının belirleyeceğini söyledi.

Moody's tarafından dünkü seçimlerin ardından yayımlanan kısa değerlendirmede, "AKP'nin ikinci parlamento seçimlerinde çoğunluğu kazanması kısa vadede siyasi belirsizliği azaltıyor. Ancak, ülkenin kredi notunun niteliğine etkisi yeni hükümetin düşük büyüme, yüksek enflasyon ve oynak sermaye hareketleriyle baş edecek ekonomi stratejisini nasıl oluşturduğuna bağlı olacak" denildi.

Seçim sonucunun bankacılık sistemine etkilerine de kısaca değinilen notta, hafifleyen siyasi belirsizliğe rağmen Türkiye'deki bankaların gelişmekte olan ülkelere yönelik riskten kaçış ve yüksek jeopolitik risklerle karşı karşıya olduğu belirtildi.
İşte seçim kazanan AK Parti'nin ekonomi vaatleri...
Değerlendirmede, "Ülkenin bankacılık sistemi görünümü için temel mesele yeni hükümetin ekonomi stratejisi ve tasarruf oranları ile büyüme potansiyelini artıracak reformların ne ölçüde hayata geçirilebildiğini olacak. Bu ikisi unsur da kırılgan yatırımcı güveni ve TL'nin oynaklığıyla baş edebilmek için hayati öneme sahip" denildi.

Seçim sonuçlarının şirketlere etkisi hakkında ise "Politikalar konusunda belirsizlik ve jeopolitik risk sürdüğü için yatırımcı ve tüketici güveninde ani ve keskin bir toparlanma ihtimali düşük. Yeni yatırımlar konusunda ise lokomotif şirketlerin makroekonomik görünüm netleşinceye kadar beklemede kalması ihtimali yüksek" denildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS