Rusya petrol üretimini düşürmeye devam ediyor

Rusya petrol üretimini düşürmeye devam ediyor © Shutterstock
Yabancı yatırımcılar çok iştahlı Albayrak, dünyanın en büyük ve en prestijli enerji konferanslarından biri olan CERAWeek kapsamında ülke adına çok verimli görüşmeler gerçekleştirildiklerini belirtti.Yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilgisini "çok iştahlı" bulduğunu belirten Albayrak, bunun gelecek dönemde "Büyük Türkiye" hedefine ulaşılma noktasında umut verici olduğunu vurguladı. Albayrak, konferans kapsamında yürüttüğü görüşmelere ilişkin şunları söyledi:

Rusya, OPEC ile vardığı anlaşma sonrasında petrol üretiminde kısıntı yapmaya devam ediyor.

Rusya’da günlük Petrol üretiminin mart ayında Ekim 2016’ya kıyasla günlük 202 bin varil azalarak 11 milyon 46 bin varile gerilediği bildirildi. Rusya Enerji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, OPEC’le varılan anlaşma doğrultusunda ülkenin günlük Petrol üretimi geçtiğimiz yılın ekim ayına göre mart ayında 202 bin varil azalarak 11 milyon 46 bin varile geriledi.


Geçtiğimiz yılın kasım ayında gerçekleştirilen OPEC toplantısında, üye ülkelerin Petrol üretimlerini günlük 1,2 milyon varil azaltarak 32,5 milyon varile düşürmeleri kararı alınmıştı.


Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak da OPEC'in anlaşmayı uygulaması halinde, Rusya'nın da günlük 11,2 milyon varil olan Petrol üretimini, 300 bin varil azaltacağını belirtmişti. Dünyanın en büyük Petrol üreticilerinden Rusya'nın Petrol ve doğalgaz ihracatı gelirleri geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 17,7 azalarak 73,6 milyar dolara gerilemişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS