Şili'de emeklilik sistemi protestosu

Şili'de emeklilik sistemi protestosu

Güney Amerika ülkelerinden Şili'de, eski diktatör General Augusto Pinochet döneminde başlatılan tartışmalı emeklilik sistemi protesto edildi.

BBC'nin haberine göre, bireysel emeklilik sistemini protesto için ülke genelinde gösteriler düzenlendi. Organizatörler, ülke genelindeki gösterilere 2 milyondan fazla kişinin katıldığını, sadece başkent Santiago'da 800 bin kişinin toplandığını belirtti. Polis ise Santiago'daki gösterici sayısını 50 bin olarak açıkladı.


Gösterilerde, Devlet Başkanı Michelle Bachelet hükümetine, yaklaşık 10 milyon kişinin asgari ücretten daha düşük emeklilik maaşı almasına neden olan Emeklilik Sandığı Yöneticileri (AFP) sistemini rafa kaldırması çağrısında bulunuldu. Eski diktatör General Pinochet'in iktidarı sırasında, 1981'de uygulamaya konulan ve emeklilerin asıl maaşının yüzde 70'ini almasına yol açan AFP sistemi, Şilili işçilerin maaşının yüzde 10'unu emeklilik fonuna yatırmasını gerektiriyor.


Tartışmalı bireysel emeklilik sistemi, geçen yıl da protesto edilmiş, göstericiler geçen yılın kasım ayında caddeleri kapatıp otobüsleri yakmıştı. Devlet Başkanı Bachelet, geçen yılın ağustos ayı başında emeklilerin gelirini artırmak için açıkladığı reform paketinde işverenin katkı payının artırılmasını ve fon yöneticilerine ödenen komisyonların azaltılmasını önermişti.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS