Trump'tan bir kritik karar daha

Trump'tan bir kritik karar daha

ABD Başkanı Donald Trump, Wall Street reformu olarak bilinen Dodd-Frank yasasını değiştirmek üzere çalışmalar yapıldığını ve yasanın bankalara getirdiği kurallar iptal edilerek yerine "başka şeyler" getirileceğini söyledi.

Trump başkanlığa ilk geldiğinde, 2008 yılındaki finansal krizden sonra kabul edilen yasanın gözden geçirilmesini istemişti. Trump geçen hafta, görevlilerin yasada "büyük çaplı bir tıraş" yapılması için çalıştıklarını söyledi. Bazı büyük şirketlerin CEO'larıyla dün yaptığı görüşmede Trump, "Bu odadaki bankacılar şimdi çok mutlu olacaklar çünkü büyük çaplı bir düzeltme yapıyoruz ve yerine başka şeyler getireceğiz" dedi.


"Daha fazlası da var. Korkunç Dodd-Frank kurallarında büyük bir ayıklama yapıyoruz; bazı (hükümleri) elbette kalacak ama pek çoğunu atacağız." Beyaz Saray tek başına Dodd-Frank kurallarını iptal edemiyor çünkü bunların hemen hepsi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Merkez Bankası gibi bağımsız denetim kurumları tarafından uygulanıyor.


Yasada büyük çaplı bir değişiklik için Kongre'nin karar vermesi gerekiyor. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komisyonu'nun Başkanı Jeb Hensarling, bu ay sonuna kadar sunacağı yeni bir tasarıyla "Finansal CHOICE Yasası" adıyla, Frank-Dodd yasasını büyük ölçüde değiştirecek yeni bir mevzuat önereceklerini açıkladı. Yeni tasarının, Tüketici Koruma Bürosu adlı kurumun denetleme yetkilerini büyük ölçüde tırpanlaması ve başkanının her an görevden alınabilmesi kuralını getirmesi bekleniyor.


Aynı zamanda bankaların yaptığı stres testlerinin kuralları değişebilir ve şirketlerin nakit sağlamalarında uygulanan menkul değer kuralları da gevşetilebilir. Ancak böyle bir yasanın, kabulü için 60 oyun gerekli olduğu 100 üyeli Senato'da Demokratların ciddi direnciyle karşılaşması bekleniyor. Trump ayıca, "Yapıldığı günden beri büyük bir felaket" olarak nitelediği, ABD, Kanada ve Meksika arasındaki Kuzey Atlantik Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) konusunda, "NAFTA için size yakında çok hoş sürprizlerimiz olacak" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS