Türkiye Değişim Kültürü İnisiyatifi Danışma Kurulu 2. kez toplandı

Türkiye Değişim Kültürü İnisiyatifi Danışma Kurulu 2. kez toplandı

TÜSİAD'ın girişimi ile 2013 yılında hayata geçirilen Türkiye Değişim Kültürü İnisiyatifi Danışma Kurulu ikinci toplantısını bugün Berlin'de düzenledi.

TÜSİAD 2013 senesinden bu yana AB'nin lokomotifi konumunda ve Türkiye'nin birinci ticaret ve yatırım partneri olan Almanya'ya yönelik Türkiye Değişim Kültürü Inisiyatifi (TCCI) çatısı altında bir iletişim stratejisi yürütüyor.

TCCI, Türk - Alman ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesini, Türkiye'nin sosyo-ekonomik özelliklerine ilişkin Alman kamuoyunun bilgilendirilmesini ve Türkiye-Almanya arasındaki sosyo-politik bağların güçlendirilmesini amaçlıyor.

Her iki ülkenin iş dünyası, siyasetçileri, kanaat önderleri ve akademisyenlerinden oluşan Danışma Kurulu'nda ilişkiler yenilikçi bir anlayışla inceleniyor ve her iki toplumda bu alanlardaki farkındalığın artırılması için neler yapılabileceği ele alınıyor.

Bu çerçevede TCCI Danışma Kurulu'nun ikinci toplantısı 26 Şubat 2016'da Berlin'de Bosch Berlin Temsilciliğinde gerçekleşti. Toplantıya Eş-Başkanlar Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜSİAD eski Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Wolfgang Ischinger başkanlık etti.

Toplantının ardından, Arzuhan Doğan Yalçındağ şu değerlendirmede bulundu:

"Mevcut mülteci krizi bir insanlık dramı olmasının yanı sıra sadece Türkiye'nin veya Almanya'nın sorunu değil, tüm AB bölgesinin çözmekle yükümlü olduğu bir problem.Türkiye-AB İlişkilerinin tekrar canlandırılması konusu ise bu krizin üzerinde olmakla birlikte bu süreçte Almanya'nın muhatap rolünü başarıyla üstlenmesi ilişkilerin canlanmasını mümkün kılmıştır. Bu desteğin devamı ve Türkiye'nin uyum süreci çalışmalarına odaklanması ise kritik bir önem arz etmektedir."

Ayrıca 15.00 - 16.30 saatleri arasında TÜSİAD, Hertie School of Governance Dahrendorf Forum, London School of Economics ve TCCI ortaklığında "Mülteci Anlaşması - Kazanımdan Çok Risk Mi? AB ve Türkiye Arasında Yeni İşbirliği Yolları Yaratılması" konulu bir toplantı düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Arzuhan Doğan Yalçındağ, "Türkiye ve Avrupa Birliği'nin mülteciler konusundaki işbirliğinin en iyi yolu Türkiye'nin AB'nin mülteci kriziyle mücadele sürecinin 'stratejik ortak' olarak dışında değil, doğrudan içinde yer almasıdır" dedi.Maria Böhmer ve Yalçındağ biraraya geldi

Bu arada Dogan TV Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Değişim Kültür İnsiyatifi (TCCI) Danışma Kurulu Eş Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Berlin ziyaretinde ilk görüşmesini Almanya Devlet Bakanı Maria Böhmer ile  yaptı.

Böhmer ile yapılan görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler ve mülteci krizi konuları ele alındı.Böhmer, mülteci krizine ilişkin kalıcı çözümler üretmenin şu anda akut problemleri çözmek kadar önemli olduğunun altını çizdi.

UNESCO Dünya Kültür Komitesi Başkanlığı görevini de üstlenen Bakan Böhmer, iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek adına kültürel alanlarda işbirlikleri yapmak da görüşme gündeminde yer aldı.

Bakan Böhmer, 2015 yılında Bergama ve Antakya'yı Dünya Kültür Mirası çalışmaları çerçevesinde ziyaret etmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS