Yunanistan'da kriz! Ve Çipras kabul etti

Yunanistan'da kriz! Ve Çipras kabul etti

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, birkaç koşulla kreditörlerin Yunanistan'ı kurtarma teklifini kabul etti. Euro Bölgesi'nden bir yetkili, Çipras'ın mektubunun Euro Bölgesi bakanlarının kabul etmekte zorlanacağı maddeler içerdiğini söyledi.

Yunan hükümetinden bir yetkili, Yunanistan'ın adalar için vergi indirimi, emeklilik reformlarından bazılarının ertelenmesi ve askeri harcamalarda kesinti gibi bazı değişiklikler karşılığında kreditörlerden gelen yeni teklifi kabul etmeye hazır olduğunu belirtti.

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras dün kreditörlere gönderdiği mektupta Pazar günü Avrupa Komisyonu tarafından sunulan teklifin, ülkenin kurtarma paketi programının uzatılması ve yeni krediler karşılığında kabul edilebileceğini belirtti.

Fakat Yunanistan'ın önerdiği değişiklikler arasında emeklilik ve istihdam reformlarının bazılarında ufak değişiklikler ve askeri harcamalarda bu yıl daha az harcama kesintisi yapılması gibi maddeler de bulunuyor.

Yunan Star gazetesi Eşref Amca'yı kullandı

Çipras'ın kreditörlerin teklifini koşullarla kabul ettiğine dair haber önce Financial Times gazetesinin internet sitesinde de yer aldı.

"Mektup kabul edilmesi zor öğeler içeriyor"

Euro bölgesi yetkilileri, Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras tarafından kreditörlere gönderilen ve Atina'nın mali yardımı kabul ettiği mektubun bazı ülkelerin kabul etmesi zor koşullar içerdiğini söyledi.

Reuters tarafından görülen mektupta, Yunanistan'ın Avrupa Komisyonu'nca Pazar günü yapılan teklifin bazı koşullarla kabul edildiği görülüyor.

Euro bölgesinden bir yetkili, "Yarım kalmış birçok konu var. Mektupta mesela sonbaharda istihdam reformundan bahsediliyor. Ama sadece tek cümlede, hakkında başka bir şey yok" dedi.

Yunanistan için internette bağış kampanyası başlatıldı

"Euro bölgesi maliye bakanlarının bu sözlere, bu şekilde inanacağını sanmıyorum. (Yunanistan) diğer taraftan sona ermiş bir programın uzatılmasını istiyor."

Çipras mektubunda dün gece yarısında sona eren kurtarma programının uzatılmasını istiyor.

Euro bölgesi maliye bakanları bugün TSİ 18.30'da Yunanistan konusunu görüşmek üzere toplanacak.

Piyasalar yükselişe geçti

Euro bölgesi borsaları, Yunanistan'ın kreditörler tarafından borç krizinde bir anlaşmaya ulaşabilmek için öne sürülen şartların çoğunluğunu kabul etmeye hazır olduğunu gösteren bir haber üzerine kazançlarını arttırırken, çevre ülke tahvil getirileri de düşüşe geçti.

FTSEurofirst 300 endeksi yükselişini hızlandırarak yüzde 1.5'lik artış kaydederken, Euro STOXX endeksi de yüzde 2.1 arttı.


Yunanistan'da banka kuyruğunda endişeli bekleyiş

Euro ise dolar karşısındaki kayıplarını azaltarak yatay seviyeye geldi ve 1.1535 dolardan işlem gördü.

Almanya'nın 10 yıllık devlet tahvil getirileri ise 4.3 baz puan yükselerek günün zirve seviyesi olan yüzde 0.82'ye yükselirken; İspanyol, İtalyan ve Portekiz tahvil getirileri 6-8 baz puan arasında düşerek sırasıyla yüzde 2.22, yüzde 2.25 ve yüzde 2.90'a geriledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS