Emekli Temmuz zammı ne kadar olacak? İşte emekli zammında kritik tarih

Emekli Temmuz zammı ne kadar olacak? İşte emekli zammında kritik tarih

Emekli Temmuz zammına sayılı günler kaldı. Haziran ayının sonuna gelinmesiyle birlikte emekliler Temmuz ayında maaşlarına ne kadar zam yapılacağını araştırmaya başladı. Peki, Emekli Temmuz zammı ne kadar olacak? İşte emekli Temmuz zammı ile ilgili tüm merak edilen detaylar ve gözlerin çevrildiği kritik tarih…

Emekliler nefeslerini tutup, emekli Temmuz zammının açıklanacağı tarihe kilitlenmiş durumda… Temmuz ayında ne kadar zam alacağını merak eden milyonlarca emekli, “Emekli Temmuz zammı ne kadar?” ve “Emekli Temmuz zammı ne zaman açıklanacak?” sorularının cevabını araştırıyor.


Bilindiği üzere 6 aylık enflasyon oranına göre emeklilere Ocak ve Temmuz ayında zam yapılıyor. Yapılan zam aynı ayın içerisinde veya diğer maaşa eklenerek emeklilere ödeniyor. Diğer ayların maaşları ise zamlı olarak ödeniyor. Peki, bu yıl emekli Temmuz zammı ne kadar olacak? İşte, emekli Temmuz zammı ile ilgili merak edilen detaylar…


5 AYLIK ENFLASYON BELLİ OLDU


TÜİK, 2019’un Ocak-Mayıs dönemi, yani 5 aylık enflasyonu açıkladı. Buna göre ilk 5 ayda enflasyon yüzde 4.99 oldu. Beklenti ise yılın ilk yarısına ait enflasyonun yüzde 5 ila yüzde 5.5 olması yönünde… Ancak henüz Haziran Ayı enflasyon rakamı açıklanmadı. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emekli temmuz zammı da şekillenmiş olacak. Haziran ayı enflasyon oranları ise Temmuz ayında açıklanacak.


GÖZLER 3 TEMMUZ’DA


Emeklilere 6 aylık enflasyon oranı baz alınarak zam yapılıyor. Ocak ayında 2018 yılının ikinci 6 aylık diliminin enflasyon oranı doğrultusunda zam yapılmıştı. 2019 yılının ilk 6 aylık diliminin enflasyon oranı ise Temmuz Ayı’nın 3’ünde açıklanacak. Buna göre de rakamlar doğrultusunda emeklilere zam yapılacak. Peki ilk 5 aylık enflasyon oranı ne kadar? TÜFE'de 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,95, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,99, bir önceki yılın aynı ayına göre %18,71 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,91 artış gerçekleşti.


Temmuz ayında da enflasyon oranın 6 aylık bazda yüzde 4,99 oranlarında olması halinde emeklilere de bu oranda zam yapılması bekleniyor. Enflasyonun 4,99 olması halinde en düşük SGK emeklisi aylığının 1999 TL, en düşük Bağ-Kur emekli aylığının ise 1688 TL’ye yükselmesi bekleniyor. Ancak tekrar belirtelim ki bu rakamlar yüzde 4,99 zam yapılması halinde geçerli olacaktır. Kesin rakamlara ise 3 Temmuz’da 6 aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla ulaşılacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS