Emekli Temmuz zammı ne kadar olacak? SGK 2019 tahmini emekli zam oranı

Emekli Temmuz zammı ne kadar olacak? SGK 2019 tahmini emekli zam oranı

Emekli Temmuz zammı ne kadar olacak? sorusunun cevabı, emekliler tarafından merakla araştırılıyor. Bilindiği üzere emeklilere 6 ayda bir defa enflasyon oranına göre zam yapılıyor. Temmuz ayında 2019 yılı ilk 6 aylık zam oranı belli olacak. Enflasyon oranın netleşmesiyle birlikte emekli zammı da belli olacak. Peki, emekli Temmuz zammı ne kadar olacak? İşte, tahmini zam oranı…

Emekli Temmuz zammı, emekliler tarafından heyecanla bekleniyor. Bilindiği üzere emeklilere 2019 yılında ilk defa Ocak ayında zam yapıldı. Emeklilere 6 ayda bir defa zam yapılıyor. Bu zamlar enflasyon oranına göre belirleniyor. Peki, bu yıl yani 2019 yılının ikinci yarısında Temmuz zammı ne kadar olacak? İşte 2019 Temmuz zammı ile ilgili tahmini zam oranı…

İLK 5 AYIN ENFLASYON ORANI BELLİ OLDU

TÜİK, 2019’un Ocak-Mayıs dönemi, yani 5 aylık enflasyonu açıkladı. Buna göre ilk 5 ayda enflasyon yüzde 4.99 oldu. Beklenti ise yılın ilk yarısına ait enflasyonun yüzde 5 ila yüzde 5.5 olması yönünde… Ancak henüz Haziran Ayı enflasyon rakamı açıklanmadı.

EMEKLİ TEMMUZ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Emeklilere 6 aylık enflasyon oranı baz alınarak zam yapılıyor. Ocak ayında 2018 yılının ikinci 6 aylık diliminin enflasyon oranı doğrultusunda zam yapılmıştı. 2019 yılının ilk 6 aylık diliminin enflasyon oranı ise Temmuz Ayı’nın 3’ünde açıklanacak. Buna göre de rakamlar doğrultusunda emeklilere zam yapılacak. Peki ilk 5 aylık enflasyon oranı ne kadar? TÜFE'de 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,95, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,99, bir önceki yılın aynı ayına göre %18,71 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,91 artış gerçekleşti.

Temmuz ayında da enflasyon oranın 6 aylık bazda yüzde 4,99 oranlarında olması halinde emeklilere de bu oranda zam yapılması bekleniyor. Enflasyonun 4,99 olması halinde en düşük SGK emeklisi aylığının 1999 TL, en düşük Bağ-Kur emekli aylığının ise 1688 TL’ye yükselmesi bekleniyor. Ancak tekrar belirtelim ki bu rakamlar yüzde 4,99 zam yapılması halinde geçerli olacaktır. Kesin rakamlara ise 3 Temmuz’da 6 aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla ulaşılacaktır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS