EYT son dakika 2019… Bugün EYT ile ilgili gelişme var mı, son durum ne?

EYT son dakika 2019… Bugün EYT ile ilgili gelişme var mı, son durum ne?

EYT son dakika 2019… Bugün EYT ile ilgili gelişme var mı, son durum ne?

EYT yasası ile ilgili haberler bugün de emeklilikte yaşa takılanlarda son durumu merak eden kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Son dakika EYT haberleri 2019 yılında yapılan görevlendirme sonrası gündeme taşınmıştı. Peki, EYT çıkacak mı, son durum ne?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan son dakika EYT açıklamasının ardından emeklilikte yaşa takılanlar süreçteki son durumu araştırmayı sürdürüyor. TBMM’ye gönderilmesi planlanan 3 çözüm önerisi yaş şartına takılan kişileri yeniden umutlandırmıştı. Peki, Bakan Albayrak EYT ile ilgili neler söyledi ve süreçte gelinen aşama ne?

EYT ÇIKAR MI?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kampta yaptığı sunumların ardından milletvekillerinden en çok gelen soru Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili oldu.

Albayrak, sorulara “EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok” diye yanıt verdi.

Albayrak’ın, sunumunda, “Seçimlerin yenilenmesi ve ekonomik saldırılar olmasaydı bugün ekonomideki veriler bizim istediğimiz noktada olacaktı. Ama çalışmalarımızı yaptık. En kısa sürede özellikle işsizlikte pozitif adımlar olacak” dediği öğrenildi.

EYT NEDİR?

Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. EYT sorunu 1999'da emeklilik yaşını yükselten 4447 sayılı kanun ile ortaya çıktı. 8 Eylül 1999 gününe kadar işçiler emeklilik için iki şartı yerine getirmesi gerekiyordu: Kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 günlük prim ödeme gün sayısı.

Yapılan değişiklikle emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60'a, prim gün sayısı ise 7000 güne yükseltildi. 8 Eylül 1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58 erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen kademeli geçiş süresi getirildi