EYT son durum nedir? 11 Ekim 2019 EYT haberleri

EYT son durum nedir? 11 Ekim 2019 EYT haberleri

Son dakika EYT haberleri emeklilikte yaş takılanlar için “EYT yasası çıkacak mı?” sorusunun yanıtını arayan kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Kısa süre önce Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan son dakika EYT açıklaması gelmişti. Peki, EYT meselesinde son durum ne?

Emeklilikte yaşa takılanlar 11 Ekim 2019 günü EYT haberleri ile süreçteki son durumu öğrenmeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Meclis’in yeni yasama yılının başlamasının ardından TBMM’ye sunulması planlanan 3 yöntem gündeme gelmişti.


EYT yasası için Meclis’ten gelecek açıklamayı bekleyen emeklilikte yaşa takılan kişiler Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı değerlendirmeye yöneldi. İşte Bakan Albayrak’ın açıklaması ve süreçle ilgili bilinmesi gerekenler…


“EYT GÜNDEMİMİZDE YOK”


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kampta yaptığı sunumların ardından milletvekillerinden en çok gelen soru Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili oldu.


Albayrak, sorulara “EYT gündemimizde yok, böyle bir çalışma da yok” diye yanıt verdi.


Albayrak’ın, sunumunda, “Seçimlerin yenilenmesi ve ekonomik saldırılar olmasaydı bugün ekonomideki veriler bizim istediğimiz noktada olacaktı. Ama çalışmalarımızı yaptık. En kısa sürede özellikle işsizlikte pozitif adımlar olacak” dediği öğrenildi.


EYT NEDİR?


Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. EYT sorunu 1999'da emeklilik yaşını yükselten 4447 sayılı kanun ile ortaya çıktı. 8 Eylül 1999 gününe kadar işçiler emeklilik için iki şartı yerine getirmesi gerekiyordu: Kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 günlük prim ödeme gün sayısı.


Yapılan değişiklikle emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60'a, prim gün sayısı ise 7000 güne yükseltildi. 8 Eylül 1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58 erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen kademeli geçiş süresi getirildi


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS