EYT’yle ilgili son haberler: EYT yasası çıkacak mı?

EYT’yle ilgili son haberler: EYT yasası çıkacak mı?

EYT’yle ilgili son haberler: EYT yasası çıkacak mı?

EYT yani emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili son durum özellikle erken emeklilik için gün sayanlar tarafından merakla araştırılıyor. EYT yasasının Meclis’e gelip gelmeyeceği merak edilirken konuyla ilgili yapılan son açıklamalar da yakından izleniyor. Peki, EYT ile ilgili kim ne dedi? EYT yasası çıkacak mı? İşte merak edilen detaylar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

1999 öncesinde pirim ödemeye başlamış anacak 5 bin gün pirim ödemesine rağmen 1999’da çıkarılan yasa nedeniyle emekli olmak için yaş şartına takılan çalışanlar, yani EYT’liler, yaş şartının kendileri için bir yasal düzenlemeyle kaldırılmasını bekliyor. Bu bağlamda iller bazında örgütlenen EYT’liler her fırsatta taleplerini yetkililere iletiyor. Peki, EYT çıkacak mı? İşte, EYT yasasıyla ilgili merak edilenler ve EYT yasasıyla ilgili yapılan son açıklamalar…

“İSKANDİNAV ÜLKELERİ BU SİSTEMDEN BATTI”

İstanbul’da toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik.  İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak.

SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor." açıklamasında bulundu.

BAKAN SELÇUK: SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise EYT ile ilgili şunları dedi:

Bakanlık olarak bizim elimizde 10 küsur analiz var. Her türlü kombinasyonu denedik. Fakat hiçbirisinin maliyeti sürdürülebilir bir maliyet değil.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AKŞENER: İMKAN VAR!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. Akşener, grup toplantısında aralarında EYT'lilerin bulunduğunu belirterek, "EYT meselesi, ailelerle birlikte, milyonlarca vatandaşımızı mağdur ediyor. İtip kakarak, yok sayarak, her şeye bulduğun parayı milletinden esirgeyerek, sonuç alamazsın Sayın Erdoğan. Kademeli bir çözüm planı mümkün. Sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamak, ilk adım olabilir. Türkiye'nin, bu kadar büyük bir yarayı tedavi edecek imkanları var.  EYT'li kardeşlerimi rahatlatmak, dertlerine deva olmak, öyle anlatıldığı, öyle şişirildiği gibi zor değil. Evet, bir maliyeti var. Ama Türkiye'nin, o maliyeti göğüsleyecek imkanları da var.  

KILIÇDAROĞLU: ÇÖZEBİLİRİZ!

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Maltepe Ekonomik Forumu'nda gündemi değerlendirdi.

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, "EYT kıyamet kopuyor hakkımızı istiyoruz diye. EYT'lilerin sorunu aile sigortasıyla çözülecek. Çözülmek zorundadır. Kaynak olmadan sosyal yardım yaparım derseniz ekonomiyi bozarsınız. İşsizlik sigortasına nasıl kaynak yaratıldıysa, aile sigortası için de kaynak yaratıp bu sorunu temelden çözebiliriz.” dedi.