FED Başkanı Powell ne dedi? Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları..

FED Başkanı Powell ne dedi? Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları..

FED Başkanı Powell ne dedi? Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları..

Piyasalar dün akşam Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları ile yoğun veri gündemine odaklandı. Küresel piyasalara ilişkin oldukça önemli açıklamalar yapması beklenen FED Başkanı Powell'ın ne açıkladığı ekonomi ile ilgili kişilerce araştırılıyor. Peki, FED Başkanı Powell ne dedi? İşte Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Küresel piyasalarda karışık bir seyir izlenirken, dün yatırımcıların odağında ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Powell'ın yapacağı konuşmanın yanı sıra Avro Bölgesi'nde büyüme, ABD'de ise perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri yer aldı. Geçen hafta açıklanan istihdam ve enflasyon verilerinin ardından ilk kez konuşan Powell'ın açıklamaları gelecek dönem para politikasının seyrine ilişkin ipuçları niteliğinde oldu.

FED BAŞKANI POWELL NE DEDİ?

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla düzenlenen bir video konferans etkinliğinde konuştu. Kovid-19 salgınıyla başa çıkmak zorunda kalan öğrencilerin "olağanüstü bir nesil" olacağına inandığını belirten Powell, dünyayı daha farklı göreceklerini, hayatta neyin gerçekten önemli olduğunu düşünmeye çoğu insandan daha önce zorlandıklarını söyledi.

Powell, salgının ekonomiyi önemli şekilde değiştirdiğine işaret ederek bu değişikliklerin ne kadar kalıcı olacağını zamanın göstereceğini kaydetti. Fed Başkanı Powell, "Sanırım salgın öncesi ekonomimize geri dönmeyeceğimizi biliyoruz ancak değişikliklerin tam olarak ne olacağını görmek zaman alacak." dedi. Fed'in ekonomiyi salgını atlatmaya devam ederken dikkatle izlemesi gerektiğini belirten Powell, ekonominin nasıl değiştiğini ve bankanın politikası üzerindeki etkilerini anlamaya çalışmaları gerektiğini ifade etti.

Powell, aşılama hızının yavaşladığına işaret ederek "Kovid-19 hala aramızda ve bir süre daha böyle olmaya devam edecek gibi görünüyor." diye konuştu. İnsanların Kovid-19 salgınına rağmen hayatlarını yaşamak için uyum sağlamayı öğrendiğine dikkati çeken Powell, "Delta varyantının ekonomi üzerinde önemli etkilerinin olup olmayacağının henüz net olmadığını söyleyebilirim." dedi.

Powell, Fed'in Kovid-19 salgının etkilerine müdahalesini de anlatarak acil durum araçlarını etkili bir şekilde kullandıklarını, acil durum ortadan kalktığı için bu araçları tamamen kaldırma sürecinde olduklarını dile getirdi. Kovid-19 salgınında henüz zafer ilan edilemeyeceğini belirten Powell, "Kovid-19 salgını hala ekonomik faaliyete gölge düşürüyor." ifadesini kullandı.