Son Dakika

FED faiz kararı ne oldu? FED'den varlık alımı ve faiz kararı açıklaması

A A

15.12.2021 - 15:59 Son Güncelleme:

Son dönemde yaşanan döviz hareketliliğiyle birlikte gözler Amerika Merkez Bankası FED'in yarın açıklayacağı Aralık ayı faiz kararına ve Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Küresel piyasalar bugünden itibaren FED’in faiz kararına odaklandı. Peki, FED toplantısı ne zaman, saat kaçta? FED faiz kararı ne olur? İşte Jerome Powell’ın açıklayacağı FED faiz kararı saati ile ilgili bilgiler..

FED faiz kararı ne oldu? FED'den varlık alımı ve faiz kararı açıklaması

FED faiz kararı toplantısı ile ilgili son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor.  Tüm dünyanın özellikle de ekonomiyi yakından takip edenlerin gözü yarın açıklanacak olan Amerika Merkez Bankası FED faiz kararında olacak. Perşembe günü ise TCMB faiz kararı açıklanacak. Bu nedenle döviz kurlarında hareketli bir hafta yaşanıyor.

FED'in vereceği faiz kararıyla birlikte dövizdeki hareketliliğin nasıl şekilleneceği merak ediliyor. Son toplantının ardından yapılan açıklamada ABD Merkez Bankası (FED), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakırken, aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programında 15 milyar dolarlık azalışa gidileceğini duyurmuştu.

ARALIK AYI FED FAİZ KARARI 2021 NE OLACAK?

FED'in temmuzdan sonra faiz artırımına gidebileceği ön görüsünde bulunan analistler, FED'in salgın döneminde devreye aldığı destekleyici para politikalarında ilk geri adımı tahvil alımlarının azaltılması yoluyla attığını, makroekonomik verilerin de pozitif geldiğini belirtti. FED Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda bu toplantıya dikkat çekerek, varlık alımı azaltımı (tapering) hızının artırılmasının değerlendirileceğini belirtmişti.

FED kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası, politika faizlerine ve varlık alımlarının azaltılmasının hızlanmasına ilişkin kararını açıkladı. Fed politika faizini sabit tutarken, varlık alımlarının azaltılmasını hızlandırmaya karar verdi.