hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Fed yetkililerinden dikkat çeken mesajlar

  Fed yetkililerinden dikkat çeken mesajlar
  expand

  Fed yetkilileri, son toplantının ardından faiz oranları ve enflasyon konusundaki görüşlerini paylaşmaya devam ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Salı günü konuşan yetkililer, faiz oranlarını düşürmeden önce daha fazla kanıt gerektiğini vurgularken, bazıları da potansiyel faiz indirimi üzerine yönlendirmeler yaptı.

  Adriana Kugler: Fed Guvernörü Kugler, ekonomik koşulların öngördüğü gibi gelişmesi halinde Fed'in "bu yılın ilerleyen zamanlarında" faiz oranlarını düşürmesinin uygun olacağını belirtti.

  Alberto Musalem: St. Louis Fed Başkanı Musalem, verilerin bir indirimi desteklemesinin "çeyrekler" alabileceğini ve faiz indirimi için hedef aralığında bir indirimin uygun olduğundan emin olmadan önce olumlu bir enflasyon, ılımlı talep ve genişleyen arz dönemini gözlemlemesi gerektiğini söyledi.

  John Williams ve Thomas Barkin: Hem New York Fed Başkanı Williams hem de Richmond Fed Başkanı Barkin, faiz indiriminin zamanlaması için belirli bir zaman çerçevesi sunmaktan kaçındılar, ancak ekonomik verilerin ileriye dönük politika yolundaki önemli rolünün altını çizdiler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Susan Collins: Boston Fed Başkanı Collins, bir iki aylık umut verici haberlere aşırı tepki vermemenin önemini vurgulayarak, Fed'in bu yıl bir ya da iki faiz indirimine gidip gitmeyeceği konusunda "Her iki senaryoda da tutarlı taraflar var. Ancak ileriye baktığımda, bu yıl ne kadar gevşemenin uygun olabileceğine dair beklentim verilere baktıkça azaldı" dedi.

  Enflasyon, 2023'ün ikinci yarısında fiyat baskılarındaki hızlı soğumanın ardından Fed yetkililerini şaşırtarak bu yılın ilk çeyreğinde yeniden yükselişe geçti. Son veriler daha pozitif olsa da yetkililer temkinli olmaya devam ediyor.

  Bu açıklamalar, Fed'in gelecekteki para politikası kararlarını ekonomik verilere dayandırmaya devam edeceğini gösteriyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow