hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika: FED faiz kararını açıkladı

  Son dakika: FED faiz kararını açıkladı
  expand

  ABD Merkez Bankası (FED) merakla beklenen Haziran ayı faiz kararını açıkladı. ABD Merkez Bankası Fed faizi yüzde 5.50'de sabit tuttu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Piyasanın gözü kulağı Haziran ayı ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz kararına çevrilmişti. ABD Merkez Bankası politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

  ABD Merkez Bankası Fed faizi beklendiği gibi yüzde 5.50'de sabit tuttu. Fed faiz kararını oy birliğiyle aldı. Fed, enflasyonun yüzde 2 hedefine sürdürülebilir şekilde ulaşıldığına daha büyük güven duyulana kadar politika hedef aralığını azaltmanın uygun olmasını beklemediklerini duyurdu. Fed'in açıklamasına göre, ekonomi sağlam bir hızla büyümeye, istihdam kazanımları güçlü olmaya ve işsizlik oranı düşük seyretmeye devam ediyor.

  Fed'in yaptığı açıklamalar şöyle:

  Enflasyon geçtiğimiz yıl geriledi, ancak hala yüksek.

  Enflasyonun yüzde 2 hedefine sürdürülebilir şekilde ulaşıldığına daha büyük güven duyulana kadar politika hedef aralığını azaltmanın uygun olmasını beklemiyoruz.

  Ekonomi sağlam bir hızla büyümeye, istihdam kazanımları güçlü olmaya ve işsizlik oranı düşük seyretmeye devam ediyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MAYIS AYI FAİZ KARARI NE OLMUŞTU?

  ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

  Son kararıyla Fed, politika faizini art arda 6 toplantıda değiştirmeyerek mevcut aralıkta sabit bıraktı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow