Asgari ücret belli oldu

Asgari ücret belli oldu

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, "Asgari ücrette 16 yaş üstü ve altı ayrımı sona erdi. Artık tek asgari ücret uygulaması gerçekleşecek. Asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci ay içinse yüzde 6 artırılmıştır" dedi. Asgari ücret 2014'ün ilk altı ayında 846 net, 1071 lira brüt oldu. İkinci 6 ay net 891, brüt 1131 lira olarak belirlendi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2014'te geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Reşat Moralı Konferans Salonunda beşinci kez toplandı.


İşçi tarafını Türk-İş'in, işveren tarafını ise TİSK'in temsil ettiği toplantının ardından, Bakan Çelik komisyonun belirlediği rakamı açıklamak üzere salona geldi.


Bakan Çelik, asgari ücretteki 16 yaş ayrımının kaldırıldığını belirterek, asgari geçim indirimi uygulamasının çalışan lehine genişletildiğini,
dört çocuğu olandan alınmayan gelir vergisinin üç çocuğu olanı da kapsayacağını söyledi.


Çelik, "Asgari ücretin 2014 yılının ilk 6 ayında yüzde 5'lik ücret artışıyla net 846 lira, brüt olarak bin 71 liraya çıkması konusunda karar alınmış bulunuyor. İkinci ay için yüzde 6 artış oldu. Bekar bir işçide net 891 lira, brüt bin 134 lira artışlar geçerli olacak. Yıllık artış oranın ise yüzde 11 düzeyine ulaştı" açıklamasında bulundu.


2013 için artış yüzde 4,1+4,4 olmuştu


Geçen yıl, asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 4,1, ikinci 6 ay içinse yüzde 4,4 artırılmıştır. Asgari ücrette 2013 yılındaki ortalama artış ise
yüzde 8,61 olmuştu.


Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt bin 21 lira 50 kuruş, net 803 lira 68 kuruş olarak uygulanıyor.


16 yaş ayrımı kaldırıldı


Bakan Çelik, asgari ücretin dünyanın pek çok ülkesinde uygulandığını ve işçilere daha az ücretin verilmesini yasaklayan önemli bir sosyal politika aracı olduğunu söyledi.


Asgari ücrette 11 yılda reel olarak yüzde 72'lik, nominal olarak ise yüzde 336'lık artış sağladıklarını vurgulayan Çelik, şöyle konuştu:


"Asgari Ücret Tespit Komisyonu yaptığı çalışmalarla bazı tavsiye kararlar aldı. Bizde bunu Hükümet olarak değerlendirdik ve yerinde bulduk. Bunların gerçekleştirilmesi için çalışmalara hemen başlayacağız. Bu yıl oy çokluğuyla asgari ücrette '16 yaş altı' ve '16 yaş üstü' uygulamasına son veriyoruz. Bundan böyle tek asgari ücret uygulaması gerçekleştirilecek. Ayrıca asgari geçim indirimi uygulamasını çalışanların lehine genişlettik. Dört çocuktan üç çocuğa indirmiş bulunuyoruz. Yani üç çocuğu olandan gelir vergisi alınmayacak."


Çelik, 16 yaşla ilgili düzenlemenin ikincil mevzuatta yapılacak düzenlemeyi kapsadığını ve bunu önümüzdeki hafta içerisinde gerçekleştireceklerini belirterek, asgari geçim indirimiyle ilgili düzenlemeyi ise yasal değişikliklik gerektirdiği için Meclis'e sevk edeceklerini söyledi.


İlk 6 ay 846 lira olacak


Yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin oy çokluğuyla belirlendiğini vurgulayan Çelik, şu bilgileri verdi:


"Asgari ücretin 2014 yılının ilk 6 ayında yüzde 5'lik ücret artışıyla net 846 lira, brüt bin 71 liraya çıkması konusunda karar alınmış bulunuyor.
İkinci 6 ay için yüzde 6 artış oldu. Bekar bir işçide net 891 lira, brüt bin 134 lira artışlar geçerli olacak. Yıllık artış oranı ise yüzde 11 düzeyine ulaştı."


"11 yıl asgari ücrette artış söz konusu"


"Asgari ücret, satın alma paritesi açısından ele alınınca 11 Avrupa ülkesini geride bırakacak bir düzeye ulaştık" diyen Çelik, milli gelire göre bakıldığı zaman da Türkiye'nin en önde olduğunu söyledi.


Çelik, asgari ücretin bir sosyal koruma ücreti olduğunu tekrarlayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Bunun altında bir ücretin çalışana teklif edilmemesi anlamı taşıyan bir ücrettir. Bundan dolayı Türkiye'de asgari ücretten beyan her gün daha da düşmektedir. Yüzde 47'lerde olan asgari ücret beyanı şu an yüzde 32'lere düşmüş bulunmaktadır. Reel olarak bu 11 yıllık dönemde asgari ücrette artış söz konusudur. Bugün de enflasyon önümüzdeki yıl orta vadeli programda 5,3, büyüme
yüzde 4 öngörülmüş iken asgari ücretin yüzde 11 düzeyinde artırılması Hükümetin veya kamunun bu meseleye bakışını çok net bir şekilde özetlemektedir. Şartlarımızı işverenlerle birlikte daha da zorladık. 4,5 ve 5 düzeylerinde olan işverenin bu yaklaşımını 6 düzeyine taşımış olduk."


"Yüzde 11'lik artış olumlu bir gelişme"


Bir basın mensubunun, "Asgari ücretteki 42 liralık artışı değerlendirir misiniz" sorusuna Çelik, şu yanıtı verdi:


"Özel sektörü de biliyorum, kamuyu da biliyorum. Binlerce çalışan asgari ücretin çok üzerinde rakama çalışıyor. Dolayısıyla asgari ücreti bir geçim ücreti değil, asgari ücreti bir koruma ücreti olarak ele aldığımız zaman bu yüzde 11'lik artışın ekonomik verileri de dikkate aldığımız zaman olumlu bir gelişme olduğunu söyleyebilirim."

Çelik'in yeni asgari ücreti açıklamasının ardından Türk-İş ve TİSK temsilcileri de görüşlerini bildirdi.

TİSK asgari ücrette sınır olarak 20-21 yaşı önerdi


TİSK Yönetim Kurulu üyesi Metin Demir, asgari ücretle ilgili düşündükleri oranın üstüne çıkıldığını söyledi.

2014 yılıyla beklentilerinin 5,3 olduğuna dikkati çeken Demir, "Şu an açıklanan ücret, yaklaşık bunun 2 katına tekabül ediyor. Ancak bir oy birliği ihtiyacı vardı biz de şartlarımızı zorlayarak bu asgari ücret kararını oy birliğiyle razı olduk" dedi.

Demir, önceki yıllarda asgari ücrette 16 yaşını dolduran ve doldurmayan ayrımı yapıldığına değinerek, "Biz bunun 20 ya da 21 yaş olmasını önerdik. 16 yaş gerçekten ülkemiz açısından handikaptı ve bunu ortadan kaldırmalıydık. Bu 20 ya da 21 yaş olsaydı ülkemiz için işsizlerimiz için çok faydalı olacağını düşünmüştük. Bunu işçi tarafı, 16 yaşın kaldırılmasını çok memnuniyetle ve istekle kabul etmesini, ısrar etmesini anlayamıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Türk-İş asgari ücretten vergi alınmamasını istedi

Taraflardan işçi kesimi adına konuşan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da "Açıklanan oranlar, kamuoyunun beklentisi değildir" ifadesini kullandı.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da alım gücünün düştüğüne işaret eden Irgat, beklentilerinin TÜİK rakamlarına göre bin 205 lira olarak uygulanması gerektiğini dile getirdi.

Irgat, şu anda TÜİK'in açıkladığı net olması gereken rakamın, brütüne bile varamadıklarını savunarak, şunları söyledi:

"Anlaştığımız konu, 16 yaş konusunda bakanlığımız anlayış gösterdi. İş verenlerimizin burada bir itirazı söz konusu oldu. Şu anda 20 yaşındaki genç, asgari ücretle çalışmasını reva gören bir anlayışa sahipler bizim işverenlerimiz. Hiç değilse asgari ücrette çalışanların da toplu sözleşme sistemindeki yapıya yakın bir ücret tespit edilmeliydi. Vergi konusunda 4 çocuktan 3 çocuğa inmiş olması iyi ama biz asgari ücretin tamamından vergi alınmaması talebimiz var. TÜİK rakamlarının yer almadığı bu belirlemeye Türk-İş olarak muhalefet ediyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS