Kara Cuma coşkusu tüm dünyayı sardı

Son birkaç yıldır Türkiye’de de markaların ve mağazaların gündemine giren “Kara Cuma” çılgınlığı, sunulan dev indirimlerle birlikte birçok kişiyi alışveriş çılgınlığına dahil ediyor.Dün gece itibariyle başlayan indirimlerin en yoğun olarak görüldüğü yerler ise hiç şüphesiz ki online alışveriş siteleri... Peki bugün bizlere çılgın indirimler olarak yansıyan “Kara Cuma” nedir?
2 / 13
Gün itibariyle başta Amerika olmak üzere her yerde bir alışveriş çılgınlığı başladı. Birçok kez duyduğumuz, karşımıza çıkan “Black Friday” ile başlayan cümleler, telefonlara gelen indirim mesajlarının içeriği ile devam ediyor.
Aslında son yıllardakinin aksine artık Black Friday etkinliği, mağazalardan çok online alışveriş sitelerinde yoğunluğa yol açıyor. Devasa indirimler yapan mağazalar, siparişlere yetişmekte zorlanıyor.
Bu gördüğünüz kare, dünyaca ünlü alışveriş sitesi Amazon.com'un İspanya'daki siparişleri hazırladığı depolardan bir tanesi...
Yoğunluğun sadece bugün değil önümüzdeki günlerde de sürmesi bekleniyor.
Kara Cuma çılgınlığı İngiltere'yi bu sene es geçti. İngiliz AVM'leri her yılın aksine bu sene neredeyse bomboştu. Normalde geceden sıraya giren İngilizler bu sene internetten alışveriş yapmayı tercih etti. AVM'ye gitmek yerine internetteki alışveriş sitelerini kullanan halk mağaza sahiplerini üzdü.
Bu durumu Türkiye özelinde düşündüğümüzde, yılbaşının yaklaşıyor oluşu ve birçok mağaza ve online alışveriş sitesinde uygulanan indirimler insanları bu aktiviteye iten en temel unsurlar arasında sayılabilir.
Ancak bir Amerikan geleneği olan ve her yıl Şükran Günü’nden bir sonraki Cuma günü gerçekleşen bu “Kara Cuma”nın tarihine baktığımızda olaylar biraz değişip anlam kazansa da aynı zamanda daha bir karmaşık ve “karanlık” hale geliyor diyebiliriz.
24 Eylül 1869 tarihinde oldukça büyük bir düşüş yaşayan Amerikan altın piyasası o Cuma günü deyim yerindeyse çöküyor.
10 / 13
Kara Cuma coşkusu tüm dünyayı sardı
Bu sözün Amerika’da ilk kullanılması 1960’lara dayanıyor ve sanılanın aksine bir “alışveriş festivali”ni değil bir ekonomik krizi betimlemek üzere kullanılıyor.
Peki, nasıl bu kadar popüler hale geldi?
11 / 13
Kara Cuma coşkusu tüm dünyayı sardı

“Kara Cuma”, insanların Perşembe akşamından büyük mağazaların kapısında kuyruklar oluşturmaya başladığı ve perakendecilerin ise dükkanlarını sabahın 5’inde açıp gece yarısına dek satış yaptıkları uzun bir gün. İnsanları bir gece öncesinden sıraya sokan unsur ise şüphesiz ki inanılmaz düzeyde yapılan indirimler…
12 / 13
Kara Cuma coşkusu tüm dünyayı sardı
Zaman içerisinde teknolojinin gelişmesi, online alışveriş sitelerinin sayısının ve güvenilirliğinin artmasıyla birçok insan, geceyi mağazaların dışarısında bir sırada bekleyerek geçireceğine böyle platformlara yöneldi; ancak bu “bekleme” geleneğinin son bulduğunu söylemek yanlış olur.
13 / 13
Kara Cuma coşkusu tüm dünyayı sardı
Bu yıl hala birçok mağazada izdiham yaşandığını söyleyebiliriz. Bu alışveriş çılgınlığının internette de yerini bulmasının ardından bu gelenek Türkiye dahil dünya genelinde birçok ülkede görülmeye başlandı.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS