Gaz faturasını yüzde 70 düşürmek mümkün

Gaz faturasını yüzde 70 düşürmek mümkün

Binalarda yapılacak mantolama ile enerji tüketimi yarıya indirilebiliyor, buna çatı yalıtımı da eklendiğinde yapılacak tasarruf oranı yüzde 70'e kadar çıkabiliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünün "ısıtma ve yalıtım" raporuna göre, enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 70'ini ithalatla karşılayan Türkiye'de, ısıtma ve soğutmada enerji verimliliği sağlamanın en etkin yolu ısı yalıtımından geçiyor.

Isınan havanın yükselerek çatıdan dışarıya çıkacağı, bu nedenle öncelikle çatının yalıtılması gerektiğine işaret edilen raporda, sadece çatı yalıtımıyla yüzde 20'den fazla tasarruf sağlanabileceği ve yalıtımın binanın tümü için gerekli olduğu vurgulanıyor. Raporda, yapılacak mantolamayla da ortalama yüzde 50 enerji tasarrufu sağlanabileceği belirtiliyor.

Böylece ısınmaya yılda ortalama bin 500 lira harcayan bir ailenin faturası 500 liraya kadar düşebiliyor.

Perdelerle tasarruf

Raporda, konutların ısıtmasında enerji verimliliği için şu önerilerde bulunuldu:

- Güneş gören pencerelerin perdelerini açarak ısıdan daha fazla yararlanın, güneş çekildikten sonra perdeleri mutlaka kapatın.

- Kapalı perdeler ısı kaybını yüzde 25 oranında önler, radyatörlerin ısı akışına engel olacak uzun perdeler kullanmayın.

- Isıtıcınızın veya radyatörünüzün önüne veya üzerine kesinlikle eşya, mermer ya da çamaşır koymayın.

- Radyatörden çıkan ısı, arkasındaki duvarı ısıtır, ısı kaybını önlemek için radyatörün arkasına yalıtım levhaları yerleştirin.

- Pencere ve kapılar, ısının dörtte birinin kaybına neden olur. Yalıtımsız evde gerçekleşen kaybın yaklaşık yüzde 20'si, tek camlı pencerelerden kaynaklanır, çift cam kaybı yarıya indirilebilir.

- Kapı ve pencere çerçevesi etrafındaki çatlakları onarın, hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve sünger kullanın.

- Kış aylarında odalarda mümkün olduğunca çamaşır kurutmayın.

- Odalarınızı havalandırırken ısıtıcınızı mutlaka kapatın.

- Evde bulunmadığınız dönemlerde ısıtıcınızın veya radyatörünüzün vanasını kısın ya da kapatın.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS