OSB ve KSS'lere faiz avantajı

OSB ve KSS'lere faiz avantajı

OSB ve KSS'lere faiz avantajı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Organize Sanayi Bölgeleri ile Küçük Sanayi Sitelerine uygulanan kredi faiz oranlarının düşürüldüğünü açıkladı.

Ergün, "Yeni faiz oranlarıyla birlikte, OSB ve KSS'ler, toplamda 4 milyon 600 bin lira faiz avantajına sahip olacaklar" dedi.

Ergün, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bakanlık olarak, rekabet gücünü artırmak için sanayileşmeye büyük önem verdiklerini ifade etti.

Bu nedenle, sanayileşmenin en önemli platformları olarak görülen ve Türkiye'nin bir başarı hikayesi olan OSB'leri ve KSS'leri hem nicelik hem de nitelik olarak geliştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Ergün, çevre sorunlarını minimize etmek ve iş güvenliğini sağlamak açısından da büyük önem taşıyan bu bölgelerle ilgili oldukça sevindirici gelişmeler yaşandığını kaydetti.

Özellikle son teşvik sisteminde OSB'lere yapılan yatırımlara ayrıcalık sağlanması sonrasında, bu bölgelere olan yatırım taleplerinde çok ciddi artışlar olduğuna dikkati çeken Ergün, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bakanlık olarak, OSB'ler ve bu bölgelerdeki bölge müdürlüğü hizmet binasının ve sanayi sitelerinin altyapılarının tamamı ile sanayi sitelerinin üst yapılarının yüzde 70'ine kadar olan kısmı için kredi kullandırıyoruz. 2002'de çok yüksek olan faiz oranlarını 2004, 2007 ve 2009 yıllarında güncelledik. Bu bölgeler için hem faiz oranlarını düşürdük hem de geri ödeme sürelerini uzattık.

Şimdi ise ülkemizin istikrarlı ekonomisinin bir sonucu olarak, bu bölgelere kullandırdığımız kredilerin faiz oranlarında yeni bir indirime daha gidiyoruz. Böylece normal illerde yüzde 3 olan kredi faiz oranlarını 1 puan aşağı çekerek yüzde 2'ye, gelişmiş illerde ise yüzde 6 olan faiz oranını 3 puan birden aşağı çekerek yüzde 3'e indiriyoruz. Kalkınmada öncelikli yörelerde ise yüzde 1 faiz oranıyla kredi uygulamasına devam ediyoruz."

"Faiz borçlarında da indirime gidilecek"

Yeni faiz oranlarından yararlanabilecek 60 OSB'den 45'inin, 60 KSS'den ise 49'unun Bakanlığa kredi borcu bulunduğuna işaret eden Ergün, yapılan düzenlemeyle bu OSB ve KSS'lerin faiz borçlarında da indirime gidileceğini bildirdi.

Yeni faiz oranlarıyla OSB ve KSS'lerin toplamda 4 milyon 600 bin lira faiz avantajına sahip olacağını aktaran Ergün, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Buradaki amacımız, düşük faizli ve uzun vadeli Bakanlığımız kredi desteği ile hizmete sunulan sanayi siteleri ve OSB'ler aracılığıyla sanayicilerimize uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazandırabilecek ve her ölçekte sanayicinin yer alabileceği mal ve hizmet üretim alanlarının oluşmasını artırmak ve teşvik etmektir."

Eski ve yeni faiz oranları


Bakanlığın, OSB'ler ve bu bölgelerdeki bölge müdürlüğü hizmet binasının ve sanayi sitelerinin altyapılarının tamamı ile sanayi sitelerinin üst yapılarının yüzde 70'ine kadar olan kısmı için kullandırdığı kredilere ilişkin 2002 yılında uygulanan ve yeni faiz oranları şöyle:

"OSB'lerde; kalkınmada öncelikli yörelerde yüzde 10 olan faiz oranı yüzde 1'e, normal illerde yüzde 15'den yüzde 2'ye, gelişmiş illerde ise yüzde 20'den yüzde 3'e düşürülmüş, geri ödeme süreleri de 2 yıl daha uzatılarak normal illerde 13 yıla, gelişmiş illerde 11 yıla çıkarılmıştır.

Sanayi sitelerinde ise; kalkınmada öncelikli yörelerde yüzde 10 olan faiz oranı yüzde 1'e, normal illerde yüzde 15'den yüzde 2'ye, gelişmiş illerde ise yüzde 20'den yüzde 3'e düşürülmüş, geri ödemesiz süreler de 1 yıldan 2 yıla çıkarılmıştır."